لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۰

رهبران شيعه، سُنّی و کرد عراق در تلاش فرونشاندن خشونت های فرقه ای


مقامات عراقی از يک حمله خمپاره ای در بغداد که به کشته شدن دست کم پانزده نفر منجر شد خبرداده اند و اين در حالی است که رهبران سياسی عراق در واکنش به موجی از خشونت های مذهبی فرقه ای، که ناشی از انفجار هفته گذشته در يک حرم شيعه بود خواستار آرامش شده اند .

خمپاره به يک محله شيعه نشين بغداد اصابت کرد.

پليس عراق همچنين از انفجار در يک مسجد شيعيان در شهر جنوبی بصره خبرداده است.

در بغوبه نيز افرادی مسلح با شليک به گروهی از نوجوانان که فوتبال بازی ميکردند دو نفر از آنان را کشتند.

در همين حال بمبی که امروز در يک اتوبوس در جنوب بغداد منفجر شد پنج نفر را مجروح کرد. مقامات ميگويند بمب هنگامی منفجر شد که مسافران سوار اتوبوس ميشدند.

ارتش آمريکا نيزاز کشته شدن دو سرباز آمريکائی در انفجار بمبی خبر داده است که در جاده ای در غرب بغداد منفجر شد.

اين حملات با لغو منع عبور و مرور روزانه ای همراه بود که در واکنش به انفجار روز " hspace=2 src="/persian/images/ap_iraq_Baghdad_curfew_26feb06_eng_195.jpg" width=180 align=left vspace=2 border=0>چهارشنبه در يک حرم شيعه و موج خشونت های مرگبار فرقه ای ناشی از آن، در سه استان به اجرا گذاشته شده بود. با اينحال منع بيست و چهارساعته آمد و شد وسائط نقليه در بغداد و محلات اطراف آن تا بامداد دوشنبه به قوت خود باقی است.

رهبران ارشد سياسی و غير مذهبی عراق ضمن تقبيح خشونت های اخير فرقه ای بر ضرورت وحدت و يکپارچگی ملی تاکيد گذاشته اند .

بغداد ديشب صحنه ملاقات و مذاکراتی بود که ابراهيم جعفری، نخست وزير، جلال طالبانی رئيس جمهوری و بسياری از سياستمداران سُنّی، شيعه و کرد در آن شرکت داشتند. آقای جعفری در پايان اين جلسه به خبرنگاران گفت به اعتقاد او عراق با جنگ داخلی فاصله زيادی دارد . نخست وزير عراق همچنين گفت دولت تمامی اماکن مذهبی آسيب ديده پس از بمب گذاری چهارشنبه در حرم شيعه عسکری در سامرا را ترميم خواهد کرد. در حملات انتقامی پس از آن قريب دويست نفر کشته شدند.

روز شنبه کاخ سفيد اطلاع داد که پرزيدنت بوش در تماسی تلفنی با رهبران ارشد عراق از آنان خواست برای مقابله با خشونت و برقراری آرامش با يکديگر همکاری کنند.

XS
SM
MD
LG