لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۱

ديدار کاندوليزا رايس و نخست وزير لبنان


کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا در جريان ديداراعلام نشده خود ازبيروت، با نخست وزيرجديد لبنان که به تازگی انتخاب شده است، ديدارکرد.

خانم رايس با سفر روز پنجشنبه خود به لبنان، خواست حمايت آمريکا را از لبنان که کوشش می کند ازسال ها سلطه گيری سوريه خارج شود، مورد تاکيد قراردهد.

با وجود آن که خانم رايس با فواد سينيوره نخست وزير لبنان و برخی ديگر از مقامات اين کشور ملاقات کرد، اما به ديدار اِميل لحود رئيس جمهوری لبنان که فردی هوادار سوريه است و رهبران ضد سوری لبنان قصد برکناری او را دارند، نرفت.

امارات متحده عربی کشوربعدی است که وزير امور خارجه آمريکا با ديدار از آن، سفرخاورميانه ای چهار روزه خود را پايان خواهد داد. هدف از سفرخانم رايس به خاورميانه، متقاعد ساختن

دولت های عرب نسبت به اتخاذ موضع سختگيرانه ای عليه يک دولت فلسطينی تحت رهبری گروه حماس بود.

وزيرامورخارجه آمريکا پيش ازسفربه لبنان، در رياض با مقامات عربستان سعودی به گفتگو نشست. مقامات سعودی، درخواست خانم رايس را درمورد قطع کمک های خارجی به دولت فلسطينی رد کردند.

درهمين حال تونی بلرنخست وزير بريتانيا روز پنجشنبه تاکيد به عمل آورد ازآن جا که حماس حاضربه شناسائی حق موجوديت اسرائيل ونفی خشونت نيست، درحال حاضر با حماس ديدار نخواهد کرد.

XS
SM
MD
LG