لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۲ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۵۳

در جريان دو روز خشونتهای فرقه ای در عراق بيش از ۱۳۰ نفر کشته شدند


درجريان دو روز خشونت های فرقه ای در عراق که به دنبال بمب گذاری و انهدام زيارتگاه شيعيان در سامره روی داد، بيش از ۱۳۰ عراقی کشته شده اند. بيشتر کشته شدگان، مسلمانان اهل تسنن بودند.

مقررات منع رفت و آمد که در بغداد و سه استان عراق به مورد اجرا گذارده شده است، تا ساعت چهار بعد ازظهر به وقت محلی تمديد گرديد. به نظر می رسد هدف از اين اقدام، جلوگيری از آشوب در ارتباط با برگزاری مراسم نماز جمعه بوده است.

از زمان بمب گذاری و انهدام زيارتگاه سامره در روز چهارشنبه تاکنون، ده ها مسجد متعلق به سنيان مورد حمله قرار گرفته اند و برخی از روحانيون اهل تسنن ربوده و کشته شده اند.

پليس اجساد ۴۷ نفر را که همگی به ضرب گلوله کشته شده بودند، درحومه بغداد پيدا کرد.

ده ها جسد ديگرنيز دربغداد ونقاط ديگرعراق پيدا شده است.

مردان مسلح سه روزنامه نگار وابسته به شبکه تلويزيونی العربيه را که مقرآن در دوبی قراردارد و وقايع حمله به زيارتگاه را از صحنه حادثه گزارش کرده بودند، به قتل رساندند.

درشهربصره درجنوب عراق، چند مرد مسلح که اونيفورم پليس عراق را برتن داشتند، با حمله به يک زندان، ۱۱ زندانی سنی را کشتند.

انفجاريک بمب درشهر بعقوبه در روزپنجشنبه نيز ۱۶ نفر را ازپای درآورد. ارتش آمريکا نيز اعلام کرد انفجاربمب، باعث کشته شدن هفت سربازآمريکائی درشمال بغداد شد.

درهمين حال يک اتحاديه عمده اهل تسنن موسوم به "جبهه وفاق عراق" يک ديدارچند حزبی با جلال طالبانی رئيس جمهوری عراق را برای بررسی ناآرامی های اخيرتحريم کرد.

XS
SM
MD
LG