لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲ ایران ۰۰:۲۰

عليرغم مسائل هسته ايران چين و ايران به مذاکرات نفتی خود ادامه ميدهند


عليرغم بن بست مذاکرات با کشورهای بريتانيا، آلمان و فرانسه و مشاجرات با کشورهای ديگر بويژه آمريکا پيرامون برنامه های اتمی ايران، و رای مثبت چين مبنی بر گزارش پرونده اتمی ايران به شورای امنيت سازمان ملل متحد، چين و ايران مصمم هستند به مذاکرات خود پيرامون قرار داد نفتی بين دو کشور ادامه دهند.

بموجب اين قرار داد چين با کمک ايران کشف، حفاری، استخراج و توليد نفت را در منطقه نفت خيز "يادآوران" در غرب ايران را توسعه خواهد داد و در مقابل چين موافقت کرده است که سالانه ده ميليون تن گاز طبيعی مايع از ايران خريداری کند.

پيش نويس قرار داد نفتی چند ميليارد دلاری بين دو کشور در سال دو هزار و چهار ميلادی به تصويب رسيد ولی بعلت درگيری ايران با سازمان بين المللی انرژی پيرامون برنامه های هسته ای، ادامه مذاکرات به تأخير افتاد. ولی اخيراً بگفته منابع آگاه، چين قرار است در ماه آينده هيئتی از نمايندگان برجسته اقتصادی خود را برای ادامه مذاکرات به ايران اعزام دارد.

آمريکا مصراً از چين خواسته است به خاطر امنيت منطقه و امنيت جهانی از منافع محدود و کوتاه مدت حاصل از قرارداد نفتی با ايران چشم پوشی کند و بعنوان يک بازيگر عمده نو ظهور در سيستم بين المللی مسئوليت بيشتری را در مسائل جهانی به پذيرد.

مقامات ايران ميگويند چين و ايران اميدوارند، قبل از برقراری هرنوع تحريمی عليه ايران از سوی شورای امنيت سازمان ملل متحد، قرارداد چند ميليارد دلاری نفتی "يادآوران" را هرچه زودتر به تصويب نهائی برسانند.

XS
SM
MD
LG