لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۰

کشته  شدن بيش از صد و سی عراقی عموما سُنّی در پی انفجار ويرانگر حرم عسکری


در پی بمب گذاريهای روز چهارشنبه در حرم عسکری در سامرای عراق، که يکی از مقدس ترين اماکن مذهبی مسلمانان شيعه محسوب ميشود، بيش از صد و سی عراقی، که بيشترشان سُنّی بودند، کشته شده اند.

در همين حال گزارشها از حمله به دهها مسجد سُنّی ها به رغم درخواست رهبران سياسی و مذهبی عراق حکايت دارد که نگران بروز جنگ داخلی هستند.

همزمان با شعله ور شدن آتش خشونت، مقامات، نيروهای امنيتی را به حالت آماده باش در آورده اند و ساعات منع عبور و مرور در بغداد و چند شهر ديگر را افزايش داده اند.

پليس ميگويد دهها جسد را در بغداد و اطراف آن پيدا کرده است.

اجساد چهل و هفت نفر که به ضرب گلوله کشته شده بودند در روستای نهروان در جنوب شرقی بغداد پيدا شد.

سه خبرنگار که برای شبکه تلويزيونی العربيه دوبی کارميکردند در نزديکی سامرا کشته شدند.

گروه مطبوعاتی خبرنگاران بدون مرز کشته شدن اين سه را که در ماموريت تهيه گزارش از حرم مورد حمله بودند، تقبيح و محکوم کرده است.

در شهر جنوبی بصره، افرادی مسلح در لباس پليس به يک زندان حمله کردند و يازده سُنّی تحت بازداشت، از جمله چند ستيزه گر خارجی را کشتند..

شيعيان در نيروی پليس عراق اکثريت غالب دارند.

يک ائتلاف عمده سياسی سُنّی، موسوم به جبهه وفاق عراق ميگويد دولت بايد برای حملات انتقامی عذرخواهی کند. اين ائتلاف ميگويد در ملاقاتی چند حزبی، که جلال طالبانی رئيس جمهوری برای تبادل نظر در باره اوضاع خواستار تشکيل آن شده است، شرکت نميکند، و مذاکرات در باره تشکيل دولت آتی عراق را تحريم خواهد کرد.

دست کم دوازده نفر نيز در وقايعی جداگانه کشته شدند، که هشت سرباز عراقی کشته شده در يک بمب گذاری جاده ای در بقوبه در شمال شرقی بغداد از جمله آنها بودند.

انفجار بمب در جاده در نزديکی تکريت نيز به کشته شدن چهار سرباز آمريکائی منجر شد.

XS
SM
MD
LG