لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۰:۴۲

گفتار روز: درخواست بودجه اضافی ۷۵ ميليون دلاری جهت ترويج دموکراسی در ايران


پرزيدنت جورج دبليو بوش ، رئيس جمهوری آمريکا از کنگره آمريکا در خواست بودجه اضافی بمبلغ ۷۵ ميليون دلار بعمل آورده است تا بمصارف ترويج و گسترش دموکراسی در ايران برسد.

کنگره آمريکا قبلأ نيز مبلغ ۱۰ ميليون دلار بهمين منظور اختصاص داده است. بخشی از اعتبار اضافی ، مصروف گسترش برنامه های راديوئی و تلويزيون ماهواره ای در ايران خواهد شد.

کاندوليزا رايس ، وزير امور خارجه ايالات متحده می گويد : ايران کشوری است که از جهت منافع و مصالح عاليه مردم خود برای وصول به دموکراسی ، درست ۱۸۰ درجه در جهت مخالف حرکت می کند:

خانم رايس می گويد: « شايد بزرگترين معمائی که ما با آن روبرو هستيم ، سياست رژيم ايران در جهت ايجاد بی ثباتی در ملتهب ترين و آسيب پذيرترين مناطق دنيا است.»

خانم رايس می افزايد : « مسأله فقط منحصر به برنامه اتمی ايران نيست ... بلکه مسأله ، در حمايت ايران از تروريسم در سراسر جهان است . واقعيّت اينست که رژيم ايران به بانک مرکزی تروريسم جهانی مبدّل شده است. »

خانم رايس می گويد : ترويج دموکراسی و اعتلاء حقوق بشر در ايران ، وظيفه پر اهميتی است .

خانم رايس می گويد : « مردم ايران شايسته سرنوشت بهتری هستند . اينها مردمی هستند که با مردم ديگر جهان مرتبط هستند. فرهنگ ايران فرهنگی غنی و سرشار است ... و مردم ايران نيز خود مردمی بزرگ و شريف هستند و شايسته آن هستند که خود ، برخويشتن حکومت کنند. »

خانم رايس می گويد : علاوه بر اين ، آمريکا ، مبادلات آموزشی را با ايرانيان گسترش خواهد داد. مبادلات فرهنگی و آموزشی ، در اوج خود در سالهای دهه هفتاد ، به رقم ۵۱ هزار ايرانی محصّل در آمريکا رسيد ، امّا ، اين رقم ، امروز به ۲۰۰۰ تنزل يافته است.

خانم رايس می گويد : آمريکا بايد اين وضع را تغيير دهد و بهمين دليل نيز، آمريکا فعاليت جديدی را برای افزايش قابل ملاحظه تعداد دانشجويان مجاز ايرانی ، و نيز افزايش تعداد شاغلين حرفه های معيّنی برای بازديد از آمريکا ، آغاز کرده است .

خانم رايس می گويد : آمريکا ، فعالانه به مقابله با سياستهای رژيم ايران برخواهد خاست و در همان حال نهايت کوشش خود را بعمل خواهد آورد تا از تحقق آمال و آرزوهای مردم ايران برای دستيابی به آزادی در کشور خود حمايت کند.

XS
SM
MD
LG