لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۴۲

شمارش آرای انتخابات رئيس جمهوری هائيتی متوقف شد


به دنبال تظاهرات خشونت بارهائيتی و ادعاهای رنه پره وال Rene پيشتاز انتخابات هفته گذشته رياست جمهوری در مورد تقلب گسترده در انتخابات، مقامات هائيتی شمارش آرای ريخته شده به صندوق ها را متوقف ساختند.

دولت دستور داد نتايج انتخابات از سوی کميسيونی مرکب از نمايندگان دفتر رياست جمهوری، شورای انتخابات و حزب آقای پره وال مورد بررسی قرار گيرد. مقامات هائيتی می گويند تا زمانی که تحقيقات تکميل نشده است، نتايج انتخابات اعلام نخواهد شد.

روزسه شنبه هزاران رای سوخته در يک سبد آشغال درحومه پورتو پرنس پايتخت هائيتی کشف شد. کشف آرای سوخته، تظاهرات گسترده ای را از سوی هواداران آقای پره وال در روز چهارشنبه در پايتخت به همراه داشت.

آقای پره وال می گويد اگرناچار شود ماه آينده در دور دوم انتخابات رياست جمهوری شرکت کند، نتايج دور اول انتخابات را مورد چالش قرار خواهد داد.

پيترمک کی Peter MacKay وزير امورخارجه کانادا در مصاحبه ای با خبرگزاری رويترگفت کشور متبوع وی از ادعاهای مربوط به تقلب در انتخابات نگران است، اما کانادا خوشبين است که مقامات هائيتی به گونه صحيحی با موضوع برخورد خواهند کرد. کانادا يک کمک کننده عمده به هائيتی است.

XS
SM
MD
LG