لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۶ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۳۲

وزارت امور خارجه چين شديداً به بيانات آقای "پاتمن" پيرامون چين اعتراض کرد


پس از اظهارات اخير "راب پاتمن" نماينده بازرگانی آمريکا مبنی بر کاهش بزرگترين کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا با چين، سخنگوی وزارت امور خارجه چين روز پنج شنبه شديداً به بيانات آقای "پاتمن" اعتراض کرد و گفت هرگونه محدوديت و تحريم آمريکا عليه چين به مشکلات تجاری موجود بين دو کشور دامن خواهد زد و راه حل مناسبی برای رفع اختلافات موجود نيست.

بگزارش اخير وزارت بازرگانی آمريکا، کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا در سال گذشته هجده درصد افزايش يافت و به هفتصد ميليارد و دويست و شصت ميليون دلار رسيد و برای چهارمين سال متوالی رکورد بالاترين ميزان کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا را شکست.

گزارش وزارت بازرگانی آمريکا همچنين حاکيست که در سال گذشته واردات آمريکا از چين دويست و دو ميليارد دلار بيشتر از صادرات آمريکا به چين بوده است که رکورد بالاترين ميزان کسری موازنه تجارت خارجی آمريکا را با چين شکسته است.

آقای پاتمن بعد از انتشار گزارش وزارت بازرگانی آمريکا، خواستار رعايت اجرای صحيح قراردادهای بازرگانی با چين شد و در نامه ای به نمايندگان برجسته کنگره آمريکا اظهار داشت چين در رعايت حفظ حق مالکيت حقوقی شرکتها و بازکردن کامل بازارهای خود به روی کالاهای آمريکائی کوتاهی کرده است.

مقامات چين ميگويند مبادلات تجاری با چين به نفع مصرف کنندگان آمريکائی است و به آنها امکان ميدهد که کالاهای مورد نياز خود را با قيمتی ارزانتر خريداری کنند. سخنگوی وزارت امور خارجه چين خواستار رفع اختلافات تجاری موجود بين دو کشور از طريق مذاکرات متقابل شد.

XS
SM
MD
LG