لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۴ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۲۴

محاکمه صدام از سر گرفته شد


محاکمه صدام حسين ديکتاتور بغداد و هفت هم پرونده ای وی با حضور هر هشت نفر در دادگاه، از سر گرفته شد. جلسه امروز سه شنبه نظير دفعات قبل با رد و بدل کلمات تند بين متهمين و رئوف عبدالرحمان رئيس قضات دادگاه، آغاز شد.

در يک مورد قاضی با کوبيدن چکش خود بر ميز قضاوت به صدام يادآور شد که به دادگاه احترام بگذارد. صدام هم در پاسخ گفت، "چکش را روی سر خودت بزن."

صدام در جلسه روز سه شنبه دادگاه، فریاد " الله اکبر" و " زنده باد مجاهدین" سرداد، و همچنین اعلام کرد او و متهمان دیگر در اعتراض به رفتاری که با آنها صورت می گیرد، اعتصاب غذا کرده اند.

" ابراهیم برزان" وزیر سابق اطلاعات صدام، در حالی که شعار می داد " زنده باد عراق" ، برای دومین روز با یک زیرپوش بلند وارد دادگاه شد.

روز دوشنبه هم دو نفر ديگر از دستيارانش در دادگاه حاضر شدند ولی شهادت ندادند. آنها گفتند به زور به دادگاه آورده شده اند.

درجريان جلسه جنجالی روزدوشنبه، صدام حسين دادگاه را به عنوان «يک بازی» و رئوف عبدالرحمان رئيس دادگاه را به عنوان فردی فاقد صلاحيت محکوم کرد. صدام که جلسه قبلی دادگاه را تحريم کرده بود، گفت اورا به زور وادار به شرکت درجلسه روزدوشنبه کردند.

دوتن ديگرازاعضای رژيم وی نيزگفتند که آن ها را وادارساختند که درجلسه حضوريابند. يکی ازآن ها همچنين حاضربه امضای سندی که دردادگاه ارائه گرديد نشد. سند حاکی از آن است که صدام حسين کشتار ۱۴۰ روستائی شيعی را به دنبال سوء قصد به جان وی درمتجاوز از ۲۰ سال پيش، مورد تصويب قرارداده بود.

روز دوشنبه درهمان حال که محاکمه صدام جريان داشت، خشونت درعراق نيزادامه يافت و ۱۵ عراقی درحادثه انفجاربمب دربرابريک بانک دربغداد کشته شدند.

شبکه تلويزيونی العربيه نيزنوار ويديوی جديدی را ازربايندگان دومهندس آلمانی پخش کرد. ربايندگان تهديد کردند اگرآلمان کليه مناسبات خود را با عراق قطع نکند، دومهندس آلمانی را خواهند کشت.

XS
SM
MD
LG