لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۹:۳۰

آژانس بين المللی انرژی هسته ای: ايران غنی سازی اورانيوم را آغاز کرده است


ديپلمات های سازمان بين المللی انرژی اتمی می گويند ايران غنی سازی اورانيوم را درمقياس کوچکی آغازکرده است. روند کنونی، توليد کننده سوخت اتمی است و درسلاح ها و نيزنيروگاه های اتمی هم قابل استفاده است.

امروز سه شنبه جواد وعيدی مقام اتمی ايران گفت کار در تأسيسات نطنز از سر گرفته شده است و توضيح بيشتری نداد.

پيش از اين چند تن ازمقامات سازمان بين المللی انرژی اتمی که نخواستند ازآن ها نام برده شود، می گويند در ايران، هم اکنون گاز اورانيوم به برخی از ماشين ها تزريق شده است.

امروز چند نفر از بازرسان سازمان بين المللی انرژی اتمی قرار است از تأسيسات اتمی نطنز در ايران برای ارزيابی فعاليت های پژوهشی بازرسی کنند.

پس ازآن که هيات مديره سازمان بين المللی انرژی اتمی پرونده ايران را به شورای امنيت سازمان ملل متحد ارجاع کرد، تهران هشدارداد که فعاليت های مربوط به غنی سازی اورانيوم را درابعادی وسيع ازسرخواهد گرفت.

ايران همچنين گفتگوهای خود را با روسيه درباره پيشنهاد اين کشور مبنی برآن که روند غنی سازی اورانيوم برای استفاده درنيروگاه های اتمی ايران درخاک روسيه صورت گيرد، بارديگربه تعويق انداخت. قراربود اين گفتگوها همين هفته برگزار شود.

درهمين حال کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد در ديدار روزدوشنبه خود با پرزيدنت بوش درکاخ سفيد ابرازاميدواری کرد اقدامی درجهت شدت بخشيدن به وضعيت جاری درارتباط با برنامه اتمی ايران به عمل نيايد. غرب، ايران را متهم می سازد که کوشش می کند سلاح های اتمی توليد کند. اين اتهامی است که ايران تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG