لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲ ایران ۰۷:۰۹

گفتار روز: جنگ عليه افراط گرائی در افغانستان


"سيف الله" در شمار نه مرد ديگری بود که برای "جهاد" در افغانستان جذب مأموران مخصوص نفرگيری طالبان در آمده بودند. سيف الله می گويد، "ملا محمد" فرمانده محلی طالبان در مرز يک تفنگ به من تحويل داد." آدمهای طالبان در روستايی در افغانستان به نام "لويه کاريز" که در فاصله پنجاه کيلومتری شهر مرزی "اسپين بولداک" واقع شده است، راه بندان و سنگر ايجاد کردند.

تفنگچيان طالبان به تفتيش و جستجوی وسائط نقليه ساکنان محلی و مسافران پرداختند. پس از آن تفنگچيان کاست ها و نوارهای موسيقی را ضبط کردند .... و هر مردی را که ظاهری تميز و آراسته داشت، به گناه "غير اسلامی بودن" مورد تعرض قرار دادند. علاوه بر اين، افراطيون تهديد کردند هر کس را که کمکی به سربازان آمريکايی کرده باشد، خواهند کشت.

با همه اين اوصاف، ساکنان روستای "لويه کاريز" از آن بيدهايی نبودند که با اين بادها بلرزند. بنابر اين، اين مردم راه دفاع را در پيش گرفتند، و در جريان جنگ و گريز، دو تن از سپاهيان طالبان را کشتند و دو تن ديگر را که يکی از آنها همان "سيف الله" مذکور بود، زخمی کردند.

از ميان روستانشينان نيز حداقل يک نفر کشته شد، و يک نفر ديگر نيز مجروح گرديد. "اسدالله- خالد" والی ولايت قندهار می گويد، جلوگيری از ورود تفنگچيان طالبان از راههای مرزی صعب العبور پاکستان و افغانستان کار آسانی نيست. والی قندهار می گويد، طالبان در آنطرف مرز پايگاههای آموزشی دارند و مورد حمايت هستند.

طالبان و ساير شورشيان افراطی کماکان به حمله های خود به سربازان آمريکايی و افغانی و مردم غير نظامی ادامه می دهند. در سال ۲۰۰۵ حملات طالبان به بهای جان ۱۶۰۰ نفر در افغانستان تمام شد. در برابر، مردم افغانستان نيز صدای خود را بلند کرده اند و در برابر افراطيون به دفاع از خود پرداخته اند.

در تظاهرات اخير نيز بر ضد طالبان و رفقای تروريست القاعده آنها هزاران نفر از مردم افغانستان شرکت جسته اند.

اختر محمد قبايلي، يکی از تظاهرکنندگان می گويد، اينها اعضای قبيله ها را می کشند و نيت واقعی آنان اين است که قبيله ها را به جان يکديگر بياندازند.

پرزيدنت بوش می گويد:" ما در افغانستان به حال تهاجمی باقی مانده ايم. در اين سرزمين يک رئيس جمهوری خوب و يک مجمع ملی از يکطرف با ترور می جنگند، و از طرف ديگر نيز به پايه ريزی نهادهای دموکراتيک همت می گمارند."

کاندوليزا رايس، وزير امور خارجه آمريکا می گويد، آمريکا به جنگ با تروريسم و خطر تروريسم در هر نقطه از افغانستان که باشد ادامه خواهد داد.

XS
SM
MD
LG