لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۲:۱۱

گفتار روز: مسابقه روزنامه همشهری برای بهترين کاريکاتور هالو کاست


يکی از روزنامه های ايران اعلام کرده است که مسابقه ای برای کاريکاتورهای

« هالوکاست » ، يا يا فاجعه قتل عام۶ميليون يهودی اروپايی ، به دست رژيم نازی آلمان هيتلری در جريان جنگ جهانی دوم ، به پا خواهد کرد .

می گويند اعلاميه روزنامه « همشهری » واکنشی است در برابر چاپ کاريکاتورهای حضرت محمد پيامبر اسلام ، در يک روزنامه دانمارکی و تجديد چاپ آن در روزنامه های اروپايی ، و بالاخره ، واکنش قهر آميز بسياری از کشورها .

علاوه بر روزنامه « همشهری » آيت الله علی خامنه ای ، رهبر جمهوری اسلامی ايران ، بی هيچ دليل و عذرموجهی ، پای يهوديان و اسرائيل را نيز به ميدان مشاجره کشانده است .

آقای خامنه ای ، در سخنرانی خود ، به غلط ، مدعی شده است که کاريکاتورهای حضرت محمد ، در واقع توطئه ای است از طرف صهيونيستها ، که از پيروزی « حماس » در انتخابات اخير فلسطينيان ، به خشم آمده اند .

شان مکورمک ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد ، طرح مسابقه کاريکاتورهای

« هالوکاست » از طرف روزنامه « همشهری » در ايران ، عبث ، موهن و بسيار تاسف آور است : سخنگو می گويد : « هرگونه کوششی در جهت تحقير و انکار واقعه « هالوکاست » عملی است بسيار تاسف آور ، موهن و خلاف اصول اخلاق . »

روزنامه ها ، نشريات و رسانه های ايرانی ، تحت کنترل و مراقبت شديد رژيم مذهبی ايران قرار دارند . رسانه های دولتی ايران ، کاريکاتورهای ضد يهودی فراوانی انتشار داده اند و حتی يکی از کانالهای تلويزيونی ايران ، در يکی از سريالهای خود ، پزشکان اسرائيلی را که چشمان کودکان فلسطينی را می دزديدند ، به تصوير کشيده است .

شان مکورمک ، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا در ارتباط با بيانات خصومت آميز

محمود احمدی نژاد ، رئيس جمهوری اسلامی ، عليه اسرائيل ، می گويد ، رژيم ايران ، روزنامه « همشهری » را تشويق کرده است که مسابقه کاريکاتور « هالوکاست » را به راه بيندازد . سخنگو می گويد : « شما می توانيد ، به راحتی ، صدای احمدی نژاد را در صدای مدير مسئول اين روزنامه و طرح آن بشنويد . »

سخنگو می افزايد : « اگر نگاهی به عقب بيفکنيد ... و گزارش حقوق بشر وزارت امور خارجه آمريکا را از مد نظر بگذرانيد ... می بينيد که يکی از شيوه هايی که رژيم اسلامی در ايران به کار می گيرد ارسال حکم های کتبی به روزنامه ها و رسانه ها است ، تا چگونه مثلا فلان واقعه را پوشش دهند و چه مطلب را در چه لباسی درآورند و چه مطالبی را به کلی ناديده بگيرند . »

سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا می گويد : بهترين واکنش دولتها در مورد اهانتی که مسلمانان احساس می کنند ، به علت درج کاريکاتور پيامبر اسلام ، بر آنان وارد آمده است ، اين است که بکوشند جو متشنج فعلی را آرام سازند ... و به جای آن ، جو آرامش و باب گفت و شنود را بگشايند . سخنگو می گويد : « جای تاسف است که تا کنون ، هيچيک از اين موارد را در گفتار و کردار حکومت ايران مشاهده نکرده ايم . »

XS
SM
MD
LG