لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۲۱

کار ساختمانی بزرگترين سد جهان در چين در شرف اتمام است


کارهای ساختمانی بزرگترين سد جهان در چين در شرف اتمام است.

رسانه های خبری چين ميگويند کارهای ساختمانی سد "تری گرجس"، نه ماه زودتر از موعد مقرر، در ماه می سال جاری به پايان خواهد رسيد.

کارهای ساختمانی سد "گرجس" که بر روی رودخانه "يانگ چه"سومين رودخانه بزرگ جهان در چين بنا شده است در سال هزار ونهصد و نود سه ميلادی آغاز شد.

سد "گرجس" به ارتفاع تقريباً دويست متر و به عرض هزار و دويست متر بزرگترين سد جهان است.

سد " گرجس" درياچه عميقی را بطول بيش از ششصد و چهل کيلومتر ايجاد کرده است که به کشتی های باری و مسافربری تا ظرفيت ده هزار تن امکان ميدهد که تا حدود دويست و پنجاه کيلومتر از اقيانوس آرام از طريق رودخانه "يانگ چه" بداخل خاک چين و تا شهر "چانگ کينگ" مسافر و يا محموله های تجارتی خود را حمل کنند.

گنجايش اين سد سه برابر سد "هوور"، بزرگترين سد آمريکاست، و بگفته رسانه های دولتی چين، دارای بيست و شش توربين برق است که توليد برق هرکدام معادل يک نيروگاه توليد برق اتمی است. ظرفيت توليد برق اين توربين ها مجموعاً بيش از هجده ميليون و دويست هزار کيلو وات برق است که بزرگترين پروژه توليد برق در جهان است.

در ساختمان اين سد بيش از پانزده ميليون متر مکعب سيمان بکار رفته است و هزينه ساختمانی آن بيست و دو تا بيست و پنج ميليارد دلار بوده است.

مخالفان با اين پروژه احداث اين سد را يک فاجعه برای محيط زيست ميدانند و ميگويند درياچه ای که در پشت اين سد ايجاد شده است شهرها، و گنجينه های باستانی بسياری را در درون خود غرق کرده است، ميليون ها نفر مجبور به نقل مکان شده اند و از مهاجرت ماهيان جلوگيری ميکند.

ولی دولت چين ميگويد احداث اين سد مانع از سيلاب های فصلی است و نيروی برق مورد نياز در شرق و مرکز چين را عرضه و تأمين ميکند.

XS
SM
MD
LG