لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۵۳

اعتراض مسلمانان درافغانستان عليه کاريکاتورهای پيامبر اسلام چهار کشته بجای گذاشت


پليس افغانستان در جريان تازه ترين تظاهرات در سراسرجهان اسلام در اعتراض به انتشار کاريکاتورهای پيامبراسلام در روزنامه های اروپائی، چهارتن از تظاهرکنندگان را به ضرب گلوله از پای درآورد.

چند تن ديگر از تظاهرکنندگان نيزکه روز چهارشنبه به سوی يک پايگاه نظامی آمريکا در شهر کلات در افغانستان راه پيمائی می کردند، مجروح شدند.

سازمان های اسلامی درافغانستان، اندونزی و کشورهای ديگرخواستارپايان گرفتن اين قبيل تظاهرات خشونت بارشده اند.

درکاخ سفيد، پرزيدنت بوش و ملک عبدالله پادشاه اردن نيزخواستار توقف خشونت شدند. ملک عبدالله افزود که انتشارکاريکاتوربايد محکوم شود.

درهمين حال کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا، سوريه وايران را متهم ساخت که برای مقاصد شخصی، احساسات ضد غربی را درميان مسلمانان دامن می زنند.

دانمارک که کاريکاتورپيامبراسلام برای نخستين باردريکی از روزنامه های اين کشورمنتشرشد، ازشهروندان خود خواست سوريه وايران را ترک گويند. آشوبگران درجاکارتا، تهران، بيروت و دمشق نمايندگی های ديپلماتيک دانمارک را مورد حمله قراردادند وتظاهرات اعتراض آميز در سراسرآسيا، خاورميانه وآفريقا ادامه يافت.

به دنبال انتشارکاريکاتورها دريک هفته نامه فرانسوی، ژاک شيراک رئيس جمهوری فرانسه روزچهارشنبه روزنامه ها را به خاطرچاپ مجدد کاريکاتورها محکوم ساخت.

حسن ويراجودا وزيرامورخارجه اندونزی می گويد گروه های افراطی، خشم مسلمانان را مورد بهره برداری قرارداده اند.

XS
SM
MD
LG