لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۴ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۱:۲۷

جمهوری اسلامی: سازمان انرژی اتمی بايد بازرسی از تاسيسات ايران را پايان دهد


جمهوری اسلامی ايران از سازمان بين المللی انرژی اتمی خواسته است تا نيمه ماه فوريه جاری برخی از تجهيزات زيرنظرگيری را ازتاسيسات اتمی ايران برچيند و بازرسی از اين تاسيسات را پايان دهد.

سازمان بين المللی انرژی اتمی اعلام کرد تهران اين درخواست را روزدوشنبه، يعنی دو روز پس از آن که اين سازمان ارجاع پرونده ايران را به شورای امنيت مورد تصويب قرارداد، مطرح ساخت.

به دنبال رای گيری روزشنبه در سازمان بين المللی انرژی اتمی در مورد گزارش کار برنامه اتمی ايران به شورای امنيت، تهران عهد کرد که فعاليت های بحث انگيز مربوط به برنامه سوخت اتمی را ازسرگيرد.

در همين حال سناتور متنفذ آمريکايی، ريچارد لوگار، روز دوشنبه از شورای امنيت خواست در صورت عدم تبعيت ايران از قطعنامه های سازمان ملل متحد، تحريم های قاطعانه ای را عليه تهران به مورد اجرا گذارد. اين سناتور جمهوری خواه تاکيد به عمل آورد که واشنگتن از يک راه حل ديپلماتيک پشتيبانی می کند، اما درعين حال هشدارداد عدم اقدام ايران در اين مورد، احتمال توسل به نيروی نظامی را به ميزان زيادی افزايش می دهد.

کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد می گويد هنوز هم فرصت برای ديپلماسی وجود دارد، زيرا گزارش سازمان بين المللی انرژی اتمی تا زودتر از پايان ماه فوريه در اختيار شورای امنيت قرار نخواهد گرفت.

در واشنگتن، رابرت جوزف معاون وزارت امور خارجه آمريکا در امور کنترل تسليحات روز دوشنبه به خبرنگاران اظهار داشت ايران از توانائی توليد سلاح های اتمی و توانائی حمل چنين سلاح هائی برخوردار است. تهران هرگونه کوشش برای توليد سلاح های اتمی را تکذيب می کند.

XS
SM
MD
LG