لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۱۷

احتمال ارتباط درگیریهای اخير ایالات جنوبی با کارتلهای مواد مخدر - مقامات افغانستان


مقامات افغانستان میگویند سلسله درگیریهایی که از روز جمعه تاکنون در ایالات جنوبی رخ داده است و بیش از ۳۰ کشته از خود بجای گذاشته است، ممکن است به کارتلهای مواد مخدرمربوط باشد.

سخنگوی وزیر کشور افغانستان میگوید بخشی ازخشونتها بر اثر ائتلاف رو به گسترش شورشیان طالبان و رهبران گروههای قاچاق مواد مخدر بوجود آمده است. وی اضافه کرد این گروهها قصد دارند امنیت کشور را برهم بزنند زیرا دولت افغانستان قاچاقچیان مواد مخدر را زیر فشار قرار داده است.

درگیری از آنجا آغاز شد که ستیزه جویان در ایالت هلمند روز جمعه به یک کاروان پلیس یورش بردند. در این درگیری ۱۶ تن از گروه طالبان و سه مأمور پلیس به قتل رسیدند در تحولی ديگر، شنبه شب در نزديکی ولايت قندهار در اثر انفجار بمبی که در کنار جاده کار گذاشته شده بود شش پليس به هلاکت رسيدند و تعداد ديگری مجروح شدند.

از سوی ديگر، روز يکشنبه ۱۷۲ نفر از اعضای گروه طالبان و «حزب اسلامی» در پيروی از بخشی از برنامه های بخشودگی و همبستگی با دولت خود را تسليم کردند و قول دادند سلاحهای خود را بر زمين بگذارند و در جهت سازندگی کشور تلاش کنند. تا بحال بيش از هزار نفر از طرفداران طالبان تقاضای طرح بخشودگی را امضاء کرده اند.

XS
SM
MD
LG