لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۰ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۲۹

ادامه تظاهرات عليه کاريکاتورهای اروپائی از پيامبر اسلام


در نوار غزه فلسطينیانی که از چاپ کارتون هائی از پیامبر اسلا در روزنامه های اروپائی به خشم آمده اند، تظاهراتی برپا کردند.

روز شنبه صدها معترض در برابر ساختمان های اروپائی در چندین محل در سراسر غزه، از جمله دفاتر اتحادیه اروپا، سنگ پرت کردند، شعار دادند و پرچم های اروپائی را آتش زدند.

در سوريه تظاهرکنندگان به ساختمان سفارتخانه های دانمارک و نروژ در دمشق حمله کردند و آنها را به آتش کشيدند.

دانمارک در واکنش به تمام شهروندان خود در سوریه توصیه کرده است آن کشور را ترک کنند.

در لندن و کپنهاک نيز تظاهراتی انجام گرفت. در همين حال معترضين دست راستی در دانمارک عليه مسلمانان تظاهرات کردند.

در تهران، محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری ايران به وزارت بازرگانی دستور بررسی لغو تمامی مقاطعه ها با کشورهائی را داد که روزنامه های آنها کاريکاتورها را چاپ کردند.

آنگلا مرکل صدر اعظم آلمان گفت احساس مسلمانان را درک می کند، اما بر اهمیت آزادی مطبوعات تاکید گذاشت و باد آور شد که ناراحتی ناشی از چاپ کارتون ها ، واکنش خشن را توجیه نمی کند.

واتیکان در نخستین اظهار نطر خود بر پشتیبانی از آزادی بیان تاکید ورزید، اما گفت کارتون ها نبود حساسیتی را که می تواند تحریکی غیر قابل قبول را موجب شود، نشان می دهد.

رئیس جمهوری اندونزی کاریکاتورها را محکوم کرد، ولی مسلمانان را به خویشتنداری فرا خواند.

در همين حال یک دادگاه آفریقای جنوبی روزنامه های کشور را از چاپ دوباره کارتون های بحث انگیز پیامبر اسلام ممنوع ساخته است. دادگاه ژوهانسبورگ روز جمعه این دستور را در پاسخ به درخواست گروه های مسلمان صادر کرد. آنها کارتون را عمیقا موهن توصیف کرده اند.

انجمن سردبیران روزنامه های آفریقای جنوبی از ممنوعیت به عنوان حمله ای به آزادی مطبوعات انتقاد کرده است.

XS
SM
MD
LG