لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۴۴

دانمارک در تلاش آرام ساختن اعتراض مسلمانان به چاپ کاريکاتورهای پيامبر اسلام


تظاهرات اعتراض آمیز علیه انتشار تصاویر حضرت محمد در روزنامه های اروپا رو به گسترش است.

در همين حال نخست وزیر دانمارک در تلاش برای رفع تنشها روز جمعه با هفتاد تن از دیپلماتهای کشورهای اسلامی در کپنهاگ دیدار کرد. وی گفت از واکنشها عميقا متاثر است. اما از انتشار کاريکاتور ها عذرخواهی نکرد و گفت روزنامه های دانمارک از کنترل دولت خارج اند.

سفیر مصر در دانمارک به خبرنگاران گفت روزنامه دانماکی که برای نخستین بار کارتونها را منتشر کرده است باید به صورت شفاف و روشن از جهان اسلام عذر خواهی کند. اين روزنامه پوزش خواسته است اما برحق آزادی مطبوعات تاکيد گذاشته است.

جک استرا وزير امورخارجه بريتانيا انتشار مجدد کاريکاتورها را بی توجهی به حساسيت ها وبی احترامی توصيف کرد. وزارت امور خارجه آمريکا نيز بيانيه ای مشابه صادر کرده است.

روز جمعه در اسلام آباد پاکستان، اعضای مجلس پاکستان به اتفاق آرا قطعنامه ای تصویب کردند که طی آن ضمن محکوم کردن انتشار کاریکاتورها اعلام کردند که انتشار کاریکاتورها دین و احساسات مسلمانان سراسر جهان را جریحه دار کرده است.

در اندونزی، دست کم هفتاد نفر از اعضای " جبهه مدافعان اسلام" با عبور از نیروهای امنیتی خود را به تالار ساختمان سفارت دانمارک رساندند و به تابلو سفارت تخم مرغ پرتاب کردند؛ وپس از مدت کوتاهی بدون درگیری ساختمان را ترک کردند.

بروز اعتراضات در مناطق دیگر، ازجمله ایران، سرزمین فلسطینیان و مالزی گزارش شده است.

XS
SM
MD
LG