لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۲۶ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۵:۰۴

گفتار روز: حمايت آمريکا از آزادی در اروپا-آسيا


حمايت از آزادی ، همواره جز هميشگی سياست خارجی آمريکا بوده است .

در انجام اين وظيفه ، آمريکا و اروپا ، متحد طبيعی يکديگر بوده اند .

«دانيل فريد» ، مدير کل وزارت امور خارجه آمريکا در امور مربوط به آسيا و اروپا ، می گويد : ما قابليت ها و تواناييهای سياسی ، اقتصادی و امنيتی جامعه آمريکا ، اروپا را با يکديگر مياميزيم ، تا در خارج از اروپا در حمايت از جويندگان آزادی در سرتاسر جهان به کار گرفته شود .

در آسيا ، اروپا و آمريکا آماده هستند ، تا برای حمايت از آزادی در برابر ديکتاتورها ، بايستند . در ازبکستان در سال۲۰۰۵ ، آمريکا با حق انتخاب روبرو شد . از يکطرف ، آمريکا می توانست پايگاه نظامی خودرا در کارشی / خان آباد ، حفظ کند ، مشروط بر آنکه از کشتار صدها آزادی طلب در« انديجان »صرفنظر کند و از سوی ديگر از تلاش ،« اسلام کريم اوف »، رئيس جمهوری ازبکستان برای بازگرداندن ۴۵۰ پناهنده که از« انديجان » گريخته بودند ، چشم پوشی کند .

به جای اين کار ، آمريکا ، صدای خود را بلند کرد و خواستار رسيدگيهای مستقل در حوادث

« انديجان »شد .

آمريکا ، سرگرم همکاری با سازمان ملل متحد ، دولت«قرقيزستان»، و اتحاديه اروپا است ، تا موجبات اسکان پناهندگان ازبک را در کشور ثالثی فراهم آورد . علاوه بر اين ، کشورهای اروپايی نيز دولت ازبکستان را تحت فشار قرار داده اند . تضيقات و محدوديتهايی که اتحاديه اروپا در موضوع اعطا ويزا برای مقامات ازبکستان قائل شده است ، و نيز تحريمهای تسليحاتی و کاهش ميزان کمکهای مالی به دولت ازبکستان ، در جهت تحقق همين منظور است .

در حال حاضر ، دولت رومانی با آغوش باز ، پناهندگان ازبکستان را در خاک خود ، پذيرفته است . و اما در کشور« بلاروس »، مقامات اروپا و آمريکا کرارا از مقامات آن کشور خواسته اند در ماه مارس ، انتخابات رياست جمهوری را به نحو عادلانه و در شرايطی آزاد به انجام برسانند .

در صورتيکه حکومت« الکساندرلوکاشنکو» رئيس جمهوری بلاروس ، کماکان به سرکوبی نيروهای دموکراتيک ادامه دهد ... طبعا با مخالفت های شديد بين المللی روبرو خواهد شد . آقای « فريد» می گويد : نگرانی ديگر آمريکا ، عقب گرد تدريجی روسيه ، از ترقيات اميدوار کننده سالهای دهد ۱۹۹۰ است ، در وضعيت حاضر در عمل ، کليه ايستگاههای تلويزيونی ، به تصرف دولت درآمده اند .

سال گذشته کرملين ، اقدامات ديگری نيز ، در جهت تحکيم قدرت قوه مجريه ، به عمل آورد . اخيرا نيز دولت روسيه دست به اعمال و اقداماتی زده است که شديدا ، فعاليتهای سازمانهای غير دولتی را محدود می سازد .

البته آنچه که بديهی است ، اين است که ، دموکراسی نمی تواند بلافاصله ريشه بدواند و به اصطلاح ، راه صدساله را يکشبه بپيمايد ، و همانطور که پرزيدنت بوش می گويد : آنچه که شرط اصلی و مقدمه شکست دشمنان ما خواهد بود ، تلاشهای هماهنگ شده ملتهای آزاد برای ترويج دموکراسی است .

XS
SM
MD
LG