لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۱ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۵۳

گفتار روز: سخنان پرزيدنت بوش در گسترش آزادی و ايران


پرزيدنت جرج دبليو بوش، رئيس جمهوری آمريکا، در سخنان خود در برابر اجلاس مشترک کنگره آمريکا اعلام کرد که هرگاه آزادی در حال حرکت باشد، آمريکا نيز خود را امن تر می يابد.

رئيس جمهوری آمريکا گفت: دولت ايالات متحده خود را نسبت به گسترش آزادی در سرتاسر جهان متعهد می داند. پرزيدنت بوش گفت: «در آغاز سال۲۰۰۶ميلادی، بيش از نيمی از مردم جهان ما، در کشورهای دموکراتيک زندگی می کنند، اما، ما، نيم ديگر را فراموش نکرده ايم، نيم ديگری که در کشورهايی مانند سوريه، برمه، زيمبابوه، کره شمالی و ايران زندگی می کنند. چون الزامات عدالت و صلح جهان، مستلزم آزادی آنان است.»

پرزيدنت بوش گفت: يکی از منابع مخالفت با آزادی، امروزه «اسلام راديکال» است. پرزيدنت بوش در تعريف «اسلام راديکال» گفت: «اسلام راديکال» يعنی مسخ يک دين شريف و تبديل آن به مکتب ترور و مرگ.

پرزيدنت بوش گفت، گاهأ واکنش مناسب در برابر تروريسم، ممکن است مانند افغانستان و عراق، واکنش نظامی باشد، اما، تهاجم ما به تروريسم از واکنش نظامی بالاتر می رود. رئيس جمهوری آمريکا افزود: در نهايت، تنها راه وارد آوردن شکست بر تروريست ها، وارد آوردن شکست بر طرز فکر تاريک و غلبه بر نفرت و وحشت آنان است… و ازاله نفرت و ترس و تاريک انديشی نيز مستلزم ارائه يک فرمول سياسی ديگر، يعنی نظام سياسی آزادی و تحولات مسالمت آميز است.

پرزيدنت بوش گفت: «به همين دليل است ايالات متحده آمريکا از اصلاحات دموکراتيک در سرتاسر خاورميانه بزرگ حمايت می کند.»

رئيس جمهوری آمريکا افزود، اصلاحات دموکراتيک در ايران نيز در همين زمره قرار دارد. پرزيدنت بوش در اشاره به مردم ايران گفت:«ملتی که اکنون اسير معدود طبقه حاکمه روحانی است، معدودی که می کوشد مردم ايران را به انزوا بکشاند و صدای آنان را با توسل به قهر خاموش سازد.» رئيس جمهوری امريکا افزود:«رژيمی که در آن کشور، حمايت و بانی گری تروريست ها را در سرزمين های فلسطينيان و در لبنان وجهه همت خود قرار داده است… و اين جريان بايد پايان يابد.»

پرزيدنت بوش در ادامه سخنان خود گفت:«حکومت ايران، با برنامه اتمی خود از پذيرش اراده جهان سرپيچی می کند، و ملل جهان نيز نبايد اجازه دهند رژيم ايران به سلاح های اتمی دسترسی يابد. آمريکا به بسيج جهانيان برای برخورد با اين تهديدات ادامه خواهد داد.»

رئيس جمهوری آمريکا، در سخنان خود تفاوت بزرگی ميان رژيم روحانيون و مردم ايران قائل شد، و مردم ايران را مستقيمأ طرف خطاب قرار داد.

پرزيدنت بوش گفت:«آمريکا برای شما احترام قائل است و آمريکا، به کشور شما احترام می گذارد. ما برای حق شما برای انتخاب آينده خودتان و کسب آزادی، احترام قائليم… و ملت ما اميدوار است که روزی جزء نزديکترين دوستان يک ايران آزاد و دموکراتيک قرار گيرد.» پرزيدنت بوش گفت، هر گامی که در جهان به سوی آزادی برداشته می شود، به همان نسبت، کشور ما را نيز امن تر می سازد. بنابراين ما، در راه آرمان آزادی، با جسارت عمل خواهيم کرد.

XS
SM
MD
LG