لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۹ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۲۵

پرزيدنت بوش ميگويدآمريکا به مبارزه عليه استبداد درجهان پای بند ميماند


پرزيدنت بوش ميگويد آمريکا به مبارزه ای درازمدت عليه استبداد در جهان پای بند است.

رئيس جمهوری آمريکا در گزارش سالانه اش به کنگره در باره اوضاع عمومی کشور گفت آمريکا عليه تروريست ها در عراق، افغانستان و ديگر نقاط دردسرآفرين، در حالت تهاجمی باقی ميماند.

پرزيدنت بوش که در کنگره برای نمايندگان هر دو مجلس و مقامات ارشد سخنرانی ميکرد، و ميليونها آمريکائی در خانه هايشان شاهد سخنرانی او بودند، گفت تلاش های آمريکا در سراسر جهان فصلی جديد را در تاريخچه دولت های مردمی بازکرده است. وی انتخابات دموکراتيک در افغانستان، عراق و حرکت های ديگر بسوی دموکراسی در سراسر خاورميانه از لبنان تا مصر را نشانه هائی از اين تحول دانست.

پرزيدنت بوش گفت اکنون بيش از نيمی از جمعيت جهان در کشورهای دموکراتيک زندگی ميکنند و آمريکا نيم ديگر را در کشورهائی نظير سوريه، برمه، زيمبابوه و ايران فراموش نکرده است، زيرا عدالت و صلح در جهان آزادی آنها را نيز تجويز و ضروری ميداند.

پرزيدنت بوش اسلام افراطی را تقبيح و محکوم کرد و آن را انحراف از ايمانی اصيل به ايدئولوژی ترور و مرگ ناميد .

پرزيدنت بوش گفت تروريست هائی نظير اوسامه بن لادن با دموکراسی مخالف اند و خواستار سيستم های ظالمانه کنترل های استبدادی اند.

بخش عمده گزارش پرزيدنت بوش در باره اوضاع عمومی کشور به مسائل داخلی اختصاص داشت. اعضای حزب جمهوريخواه هنگامی که پرزيدنت بوش برنامه های خود را برای حفظ قدرت اقتصادی و رقابتی آن شرح ميداد با ابراز شادی به تجليل از او برخاستند. واکنش دموکراتهای مخالف اغلب به کف زدن محدود ميشد.

XS
SM
MD
LG