لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۲۹ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۱۶

گفتار روز: هم گوئی گروه چهار گانه درباره خاورميانه


نمايندگان " گروه چهارگانه" ، يعنی ايالات متحده آمريکا، اتحاديه اروپا و، روسيه و سازمان ملل متحد ، با صدور بيانيه ای به مردم فلسطين " به خاطر روند انتخابات که به شکلی آزاد، عادلانه و در محيطی امن " برگزار شده بود تهنيت گفتند.

بيانيه اين گروه همچنين ميگويد ، دولت آينده فلسطينيان بايد به نقشه راه صلح خاورميانه و گامهايی که به استقرار صلح و ثبات بين اسراييل و همسايه فلسطينی آن بيانجامد پايبند و متعهد باشد.

در اين انتخابات گروه تروريستی حماس اکثريت کرسيهای شورای قانونگزاری فلسطينيان را بدست آورد . حماس مسئول دهها بمبگذاريهای انتحاری است که بر اثر آنها صدها تن از مردم اسراييل جان باختند.

گروه چهارگانه در بيانيه خود ميگويد " فلسطينيان حق دارند از دولت جديد تحقق آمال و آرزوهای خود را در زمينه صلح و تشکيل يک کشور مستقل انتظار داشته باشند." بيانيه همچنين از اظهارات محمود عباس رئيس تشکيلات خود گردان فلسطينيان استقبال کردند که تعهد حکومت خود مختار فلسطينان را به تشکيل دو کشور به عنوان تنها راه حل مناقشه اسراييل و فلسطينان موردتأييد قرار داده بود.

بيانيه " گروه چهارگانه " نسبت به وضع مالی تشکيلات خود مختار فلسطينيان " ابراز نگرانی کردند و مصرانه خواستار شدند تدابير لازم در جهت تسهيل کار دولت موقت برای تثبيت نهادهای ماليه عمومی فراهم آيد." بيانيه همچنين ميگويد: " ترديدی نيست که کمکهای آينده از سوی دولتها و سازمانهای مدديار به هر دولت جديد فلسطينيان با توجه به تعهد و پايبندی اين دولت به اصل عدم خشونت ، شناسايی حق موجوديت اسراييل، و قبول توافقها و تعهدات پيشين بعمل خواهد آمد. "

کاندو ليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا ميگويد " آنهايی که از سوی مردم فلسطينی انتخاب شده اند تعهداتی دارند... يعنی بايد آرمان و خواستهای فلسطينيان را در ايجاد يک زندگی بهتر و زندگی توأم با صلح و آرامش مورد توجه قرار دهند." خانم رايس ميگويد: " همانگونه که < گروه چهار گانه > تأکيد کرده است ، دستيابی به اين زندگی صلح آميز تنها از راه توسل به راه حل ايجاد < دو کشور > که حق موجوديت اسراييل به رسميت شناخته شود امکان پذير است؛ يعنی تعهد به عدم خشونت و تعهد به اجرای راه حل موسوم به نقشه راه ." وزير امور خارجه آمريکا همچنين ميگويد: " ارزيابی همه ما اين است که بهترين زندگی ممکن از چهار چوب دو کشور، که در آن اسراييل و فلسطينيان بتوانند در کنار هم بسر برند منشأ ميگيرد؛ وبرای تحقق اين هدف، امکانات و اصولی وجود دارد که هردولتی که برسر کار آيد بايد آنها را بپذيرد."

XS
SM
MD
LG