لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ مهر ۱۴۰۲ ایران ۱۷:۳۸

وزيرامورخارجه آمريکا: تعهد مالی عمده وجديدی را نسبت به افغانستان اعلام خواهم کرد


کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا می گويد آمريکا درکنفرانس کمک کنندگان بين المللی درلندن، تعهد مالی عمده وجديدی را نسبت به افغانستان اعلام خواهد کرد.

دراين کنفرانس دو روزه که از امروز، سه شنبه، کارخود را درلندن آغازخواهد کرد، ۶۰ کشورجهان شرکت دارند. خانم رايس روزدوشنبه درپايان گفتگوهای خود با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان اظهارداشت آمريکا خود را دربرابرافغانستان متعهد می داند وآينده دوکشور، به يکديگرمرتبط است.

خانم رايس روز دوشنبه در لندن در پی ملاقات با حامد کرزی رئيس جمهوری افغانستان گفت آمريکا در گذشته يک بار به اشتباه کشور را تنها گذاشت، و با تحمل حملات تروريستی ۱۱ سپتامبر بهای آنرا پرداخت، اين اشتباه ديگر تکرار نخواهد شد.

کمک کنندگان بين المللی درنظردارند طرح قراردادی را با افغانستان پايه ريزی کنند که دولت کابل به موجب آن خود را نسبت به هدف های مربوط به امنيت وعمران اقتصادی کشورمتعهد بداند.

درهمين حال سرگئی استورچاک قائم مقام وزيراموردارائی روسيه اعلام کرد روسيه قصد دارد ازبدهی 10 ميليارد دلاری افغانستان به روسيه که به دوران اتحاد جماهيرشوروی بازمی گردد چشم پوشی کند، اما به شرط آن که کابل وجود اين بدهی را مورد اذعان قراردهد. آقای استورچاک گفت افغانستان اين مبلغ را ازاتحاد شوروی سابق وام گرفت، ولی حاضرنشد دريافت آن را تصديق کند.

کابل هنوز واکنشی دراين مورد نشان نداده است.

XS
SM
MD
LG