لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۶:۱۵

مرز شانس و سرنوشت در امتياز نهائی


سرنوشت اغلب مسابقات ورزشی، بخصوص تنيس، در گرو امتيازی است که در زبان انگليسی Match Point ناميده ميشود، و مفسران ورزشی فارسی زبان آن را امتیاز نهائی می نامند.

آخرين فيلم وودی آلن نيز، که بسیاری از منتقدان آن را امتیازی نهائی برای اين نویسنده و فیلمساز برزگ دهه ی هشتاد آمریکا، و بازگشتی به روزهای اوج او توصیف ميکنند، Match Point ، يا امتياز نهائی نام دارد .

امتیاز نهایی، که گلدن گلوب آن را در چهار رشته نامزد جوايز بهترین فیلم، کارگردانی، فیلمنامه، و بازیگر نقش مکمل کرده است، انعکاسی از اعتقاد ديرين وودی آلن به نقش و قدرت شانس در تعيين سرنوشت افراد است.

ازسيامک دهقانپور:

فيلم با رفت و برگشت توپ تنيس شروع ، و در لحظه برخورد توپ به لبه تور، و به اصطلاح نت شدن، متوقف ميشود. سپس گفتار راوی را مي شنويم که ميگويد از اين جا ببعد اين شانس است که سرنوشت ساز است. توپ اگر از روی تور گذشت، برنده ای، وگرنه باخته ای.

وودی آلن استاد داستانگوی سینمای آمريکا، در اين فيلم که تمامی صحنه های آن در نقاط سرشناس لندن و حومه آن فيلم برداری شده است نگاهی خلاق به شاهکار داستایفسکی، جنایت و مکافات، دارد .

فيلم ماجرای زن و مرد جوانی است که جاه طلبی وجه مشترک آنهاست ولی سهمی مشترک از شانس عايدشان نميشود.

کریس، ایرلندی تنگدستی که به مربی گری تنيس رو آورده است ، ( با بازی جاتان ریس مایرز ) ، و نولا، آمریکایی جوان و ناکام در هنرپيشگی، با بازی اسکارلت جوهانسن، غریبه هایی هستند که می کوشند با سوء استفاده از جذابیت های ظاهری شان در یک خانواده متمول لندنی نفوذ، و زندگی راحتی دست و پا کنند. اما، ناخواسته در دام یکدیگر می افتند.

کریس، برخلاف نولا، بسرعت عضوی از خانواده ی لندنی می شود اما، عشق به نولا، او را تا لبه ی نابودی پیش می برد.

فیلم گذشته از بازی های روان و طرح داستانی قوی فصلی بیادماندنی دارد. صحنه ی حضور روح نولا و زن همسایه اش .

وودی آلن در این فصل می کوشد نقاط ضعف طرح به ظاهر بی و عیب و نقص کریس در قتل معشوقه اش را به رخ او بکشد و آنجاست که نگاه ظریف آلن به داستان داستایفسکی و نقش بخت و اقبال در زندگی معنایی فلسفی می یابد.

XS
SM
MD
LG