لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۴:۳۱

باز نگری به پيدايش حماس


گروه ستيزه جو واسلامگرای حماس درسال ۱۹۸۷ تاسيس گرديد وظرف ۱۵ سال گذشته پيوسته در نبرد با اسرائيل بوده است.

حماس درجريان بيش از۶۰ حمله انتحاری به ديسکوتک ها، ايستگاه های اتوبوس وهتل ها، تاکنون صدها تن ازاسرائيلی ها را کشته است. هدف اين گروه، وادارساختن اسرائيل به خروج ازسرزمين های اشغالی فلسطينی ونهايتا، تاسيس يک جمهوری اسلامی به جای اسرائيل است.

اسرائيل درسال ۱۹۸۹ حماس را غيرقانونی اعلام کرد و موسس آن شيخ احمد ياسين را به زندان افکند. حماس درپاسخ، چند بمب گذارانتحاری را استخدام کرد وبمب گذاران، خود را دريک منطقه پرجمعيت اسرائيل منفجرکردند.

اسرائيل با توسل به حملات هوائی وموشکی، به حملات حماس پاسخ داد و رهبران اين گروه وافرادی را که برای آن بمب می ساختند ازپای درآورد.

حماس ادعا کرد خروج سال گذشته اسرائيل از نوارغزه، ناشی ازاقدامات اين گروه بوده است. اما حملات تروريستی حماس وسايرگروه های ستيزه جو، اسرائيل را برآن داشت که سفر فلسطينيان را درمنطقه محدود سازد و محدوديت های ديگری نيز عليه آنان اِعمال کند. فلسطينيان که ازعدم پيشرفت در روند صلح به گونه فزاينده ای دلسرد وسرخورده می شدند، به تدريج به حماس گرايش نشان دادند.

مقامات آمريکا روزپنجشنبه ازحماس خواستند دست ازخشونت بردارد واسرائيل را به رسميت بشناسد. اما يکی از رهبران حماس گفت شناسائی اسرائيل دردستورکاراين گروه قرارندارد.

XS
SM
MD
LG