لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۱ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۶:۴۸

کوفی عنان از گروههای درگير در نبردهای مسلحانه خواست آتش بس موقت المپيک را رعايت کنند


کوفی عنان دبيرکل سازمان ملل متحد از تمامی گروه های درگير در نبردهای مسلحانه مصرأ خواست طی مسابقات المپيک زمستانی که ماه آينده در تورين در ايتاليا برگزار می شود، آتش بس موقت المپيک را رعايت کنند.

عنان در پی ملاقات با ژاک روگ رئيس کميته بين المللی المپيک که برای بررسی راههای استفاده از ورزش برای پيشبرد و گسترش صلح در جهان بعمل آمد گفت؛ اتش بس المپيک به طرفهای درگير فرصت خواهد داد که توقف و تفکر کنند و به اطراف خود بنگرند و ببينند که چگونه در حال ويران کردن جوامع خود هستند، و با افتخار راههای ديگری را در نظر بگيرند.

آقای عنان افزود، ما اميدواريم که آنان برای هميشه سلاح های خود را بزمين بگذارند، و حتی اگر اين اقدام به صلح دائمی منجر نشود، بهر حال اگر باعث توقف جنگ برای يک لحظه هم بشود، مفيد خواهد بود.

در ماه نوامبر گذشته مجمع عمومی سازمان ملل متحد از تمام ۱۹۱ کشور عضو مصرانه خواست طی برگزاری المپيک تورين بين ۲۰-۲۶ فوريه آتش بس موقت را رعايت کنند. آتش بس موقت المپيک از رسم ديرينه يونانی ekecheiria منشاء گرفته است که برای متوقف کردن جنگ بين ورزشکاران و تأمين ايمنی آنان طی برگزاری بازيهای المپيک اعلام شد.

کوفی عنان و دکتر ژاک روگ در عين حال درباره راههای استفاده از ورزش برای برطرف ساختن اختلافات سياسی کشور صحبت کردند که از جمله برگزاری رويدادهای ورزشی در مناطق آشوب زده ای است که در آنجا اقدامات پاسداری از صلح تحت نظارت سازمان ملل متحد در جريان است و نيروهای پاسدار صلح سازمان ملل با جوامع محلی کار می کنند. او افزود يکی از اهداف اين است که جوامع درگير در اختلافات در زمينها و رويدادهای ورزشی با يکديگر ملاقات و گفتگو کنند.

ژاک روگ و کميته بين المللی المپيک برای کمک به کره شمالی و کره جنوبی در زمينه تشکيل يک تيم مشترک برای شرکت در المپيک تابستانی ۲۰۰۸ در پکن بشدت فعاليت می کنند. تيم های دو کشور در آئينهای گشايش دو المپيک گذشته در کنار يکديگر رژه رفتند، ولی به عنوان دو تيم مجزا در مسابقات شرکت کردند. شبه جزيره کره از سال ۱۹۴۵ دو قسمت شده است و دو کشور در دهه ۱۹۵۰ سه سال با يکديگر جنگيدند.

XS
SM
MD
LG