لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۱۲ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۱۸:۲۸

ارزش برابری واحد پولی چين در مقابل دلار آمريکا افزايش يافت


روز جمعه هفته گذشته، ارزش برابر"يوآن"، واحد پولی چين، در مقابل دلار آمريکا افزايش يافت و به بالاترين ارزش خود در ششماه اخير رسيد.

در اين رابطه، "ما دِلون" معاون رئيس هيئت مديره بانک مرکزی چين گفت چين ارزش برابری واحد پولی خود را ديگر تعيين نميکند و تغيير ارزش برابری "يوآن"، واحد پولی چين، در روز جمعه گذشته، در برابر دلار آمريکا ناشی از داد وستدهای بازار مبادلات ارزی در سطح جهانی بوده است. در پايان داد وستدهای ارزی روز جمعه هر دلار آمريکا در مقابل 8 مميز 6 دهم در صد "يوآن" مبادله شد.

بسياری از کشورهای و بويژه کشورهای رقيب چين، اين کشور را متهم کرده اند که ارزش برابری واحد پولی خود را در مقابل ارزهای عمده ساير کشورها بطور ساختگی پائين نگهداشته است تا بتواند کالاهای صادراتی خود را ارزانتر از رقبای خود به بازارهای جهانی عرضه کند.

چين ارزش برابری واحد پولی خود را در ماه ژوئن سال گذشته شناور ساخت و آنرا دو در صد افزايش داد که از آن زمان به بعد، برارزش برابری واحد پولی چين در مقابل ارزهای عمده ساير کشورها و بويژه دلار آمريکا بتدريج افروده شده است.

بانک مرکزی چين در آغاز سال جاری سياست پولی جديدی را بمورد اجرا گذاشته است که بموجب آن بانکهای تجارتی چين نقش بيشتری در تعيين ارزش برابری "يوآن"، واحد پولی چين، در مبادلات ارزی خواهند داشت و ارزش برابری "يوآن" بيشتر با توجه به نواسانات ارزش برابری دلار آمريکا، ين ژاپن، و يورو تعيين ميشود.

XS
SM
MD
LG