لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۲:۵۳

دعوت شيعيان از سُنی های عراق برای الحاق به دولت و مبارزه با شورشيان


شورشیان عراق درحملات خود در شمال بغداد دست کم نه تن را به قتل رساندند و در همین حال یکی از رهبران شیعیان از اعراب اهل سنت خواسته است در نبرد علیه شورشیان به شیعیان کمک کنند.

پلیس میگوید انفجار یک بمب کنار جاده در بغوبه موجب مرگ چهار مأمور پلیس و زخمی شدن نه نفر شد. در شهر بلاد روز، حمله موشکی به خانه یک مأمور پلیس باعث شد برادر و چهار فرزندش به قتل برسند. مقامات نظامی میگویند روز شنبه در شهر بیجی سربازان آمریکایی سه تن از مردان مسلح را از پای درآوردند. همچنین در نزدیکی کرکوک پلیس اجساد یکی از رهبران قبیله و فرزندش را یافت.

در همین حال، به نقل از قائم مقام رئیس مجلس انتقالی عراق گفته شد که اگر اعراب سنی در نبرد با شورشیان همکاری کنند میتوانند به دولت جدید ملحق شوند. قائم مقام رئیس مجلس همچنین گفت ائتلاف اصلی شیعه با تجدید نظر در قانون اساسی ، که مورد درخواست سنیان است ، موافقت دارد.

ضمنا امروز در بغداد اعلام شد که محاکمه صدام حسين رهبر مخلوع عراق قرار است روز سه شنبه اين هفته به رياست يک قاضی جديد از سر گرفته شود . ديپلوماتهای غربی ميگويند اعضای رژيم سابق بعثی عراق ممکن است برای ادای شهادت در جلسات دادگاه حضور پيدا کنند.

XS
SM
MD
LG