لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۰۸

قيمت خرده فروشی در آمريکا به بالاترين ميزان خود در پنج سال اخير رسيد


قيمت خرده فروشی در آمريکا به بالاترين ميزان خود در پنج سال اخير رسيد.

بگزارش روز چهارشنبه وزارت کار آمريکا ميانگين قيمت متغيرخرده فروشی در ماه دسامبر يک دهم درصد و برای دومين ماه متوالی کاهش يافت. ولی بر ميانگين ثابت قيمت خرده فروشی در آمريکا که قيمتهای فصلی و متغير مواد خوراکی و سوختی را شامل نميشود 2 دهم در صد افزوده شد. گزارش وزارت کار آمريکا همچنين حاکيست ميزان ميانگين ثابت قيمت خرده فروشی در سال 2005 با روندی مشابه با سال 2004 افزايش يافته است که ازنظرات بانک مرکزی آمريکا مبنی بر کنترل تورم پشتيبانی ميکند.

ميانگين ثابت قيمت خرده فروشی در سال گذشته دو مميز بيست در صد افزايش يافت که مشابه بالا رفتن قيمت خرده فروشی در سال 2004 و ميانگين رشد قيمتهای خرده فروشی در ده سال گذشته بوده است.

ميانگين متغيير قيمت خرده فروشی در آمريکا در سال گذشته سه مميز چهار دهم در صد افزايش يافت که در پنج سال اخير بيسابقه بوده است.

"کريس لوُ "، اقتصاددان ارشد شرکت سرمايه گذاری "اف تی ان" در نيويورک، ميگويد در حال حاضر بزرگترين نگرانی در مورد افزايش شديد تورم از بالارفتن قيمت های مواد سوختی ناشی ميشود.

بانک مرکزی آمريکا برای جلوگيری از افزايش شديد تورم تلاش کرده است که به تدريج نرخ بهرهای بين بانکی کوتاه مدت فدرال آمريکا را افزايش دهد.

در اين رابطه، پژوهش های اخير موسسه مالی "بلومبرگ" حاکيست که بانک مرکزی آمريکا در نشست بعدی خود که قرار است در سی يکم ماه ژانويه تشکيل شود، برای چهاردمين بار متوالی از ماه ژوئن سال 2004 تا بحال، يکبار ديگر نرخ بهرهای بين بانکی کوتاه مدت فدرال آمريکا را بيست و پنج صدم در صد افزايش دهد.

XS
SM
MD
LG