لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۳۲

تابوی دو گاوچران اسير زمان و مکان در فيلمی از انگ لی


Brokeback Mountain (کوه بروک بَک) آخرين اثر انگ لی، فيلمساز تايوانی تبار آمريکايی برنده جايزه اسکار، بدليل کنکاش در موضوعی بديع هم جنجال هاي بسياری بپا کرده است و هم بشدت مورد توجه جشنواره های سينمايی معتبر جهان قرار گرفته است

. Broke back Mountain پس از تصاحب جايزه شيرطلايی جشنواره ونيز، در چهار رشته از جمله بهترين کارگردانی و فيلم سال، موفق به دريافت جوايز گلدن گلوب شد، و احتمالا از رقبای سرسخت اسکار امسال خواهد بود.

گزارش سيامک دهقانپور :

اوج هنر کارگردانی ذوب شدن توان کارگردان در مضمون فيلم است. آنچه که انگ لي درBroke back Mountain بخوبی از عهده آن برآمده است. داستانی بديع که کسی تا کنون جسارت روايت سينمايی آن را نداشته است.

حکايت رابطه ممنوع دو گاوچران طی بيست و پنج سال. داستاني که می توانست به يک ملودرام يا يک فيلم وسترن درباره ی دو همجنسگرا بدل شود، بدليل نمايش ظريفترين احساسات بشری به کارهای اينگمار برگمن پهلو می زند.

انگ لی هر چه درون شخصيت ها را می کاود همذات پنداری بيشتری در مخاطب ايجاد می کند. فيلم داستان زمان و مکانی است که انيس دِلمار و جک توئيست، دو گاوچران، را مجبور می کند احساسات حقيقی خود را نفی کنند. داستانی جهانشمول که می تواند درباره دو انسان يا هر عشق ممنوعی در هر کجای جهان باشد.

فيلم اقتباسی است از داستان کوتاه انی پرولکس که دايانا اسانا يکی از فيلمنامه نويسان می گويد با وجود آمادگی کارگردان، تهيه کننده و استوديو برای توليد بدليل عدم حضور هنرپيشه نزديک به يک دهه در انتظار نشست. انتظاری خوش.

چرا که هيث لجر در خلق چهره انيس، گاوچرانی که کلمات به سختی از ميان دندانهايش بيرون می آيد و تکه گمشده ای در اعماق وجودش او را به موجودی حساس و ناآرام بدل کرده، شگفت انگيز عمل کرده است. کليد بحران درونی او فصل مهمی است که انيس به تعريف خاطره ای از کودکی اش می پردازد.

زمانی که پدرش تعمدا او و برادرش را به تماشای جسد دو مردی می برد که مضحکه عام و خاص شده بودند چرا که قصد داشتند با هم زندگی کنند. خاطره دوران کودکی که تا ابد با او می ماند. تراژدی شخصيت های بيرون افتاده از زمان و مکان و گرفتار در چنبره تنفر، تحقير، و تعصب زمانی تحقق می يابد که انيس و جک بر طبق سنت های جامعه دهه شصت آمريکا به ازدواج هايی ناموفق دست می زنند.

در واقع انگ لی آگاهانه زنان اين ازدواج ها را قربانيان باورهای جامعه نشان می دهد. زنی چون آلما که رنج و تحقير ارتباط همسرش با جک را سالها بدوش می کشد تا دست آخر بگويد هميشه از خودم می پرسم چرا هيچ وقت بعد از ماهيگيرهايی که باهم می رفتيد حتی يک بارهم که شده يک ماهی به خانه نياورديد؟

انگ لی که با قرار دادن شخصيت هايش در چشم اندازهای وسيع ويومينگ تنهايی آنها را به زيبايی تصوير کرده است پايانی غيرمنتظره برای فيلم ساخته است.

فصل ملاقات انيس با پدر و مادر تنها و بی کس جک و ديدن اتاق کودکی او. آنجا که او با بردن خاکستر جک رنج های او را با خود همراه می برد.

XS
SM
MD
LG