لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳۰ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۳:۴۸

هشدار به همسايگان ترکيه در مورد آنفلوآنزای مرغی و نياز فوری به يک و نيم ميليارد دلار کمک


هماهنگ کننده سازمان ملل متحد در امر مبارزه با بيماری آنفلوآنزای مرغی می گويد کشورهائی که به مبارزه با ويروس مرگباراين بيماری اشتغال دارند، نياز فوری به يک ميليارد و پانصد ميليون دلار کمک دارند.

دکتر ديويد نابارو روز چهارشنبه ابرازاميدواری کرد درکنفرانس هفته آينده کمک کنندگان بين المللی در پکن که زيرنظر چين، بانک جهانی وکميسيون اروپا برگزار خواهد شد، مبلغ مورد نظرجمع آوری شود.

دکتر نابارو می گويد کشورهای فقير نياز به يک ميليارد و پانصد ميليون دلار دارند تا بتوانند برنامه های مربوط به جلوگيری از انتشاربيماری را به مورد اجرا بگذارند. آقای نابارو افزود جمع آوری اين مبلغ، تازه آغازکاراست.

ويروس مرگبار H5N1 آنفلوآنزای مرغی اخيرا از جنوب شرقی آسيا و چين که از سال ۲۰۰۳ تاکنون ۷۶ نفر را درآن مناطق ازپای در آورده است، به ترکيه گسترش يافته است. هفته گذشته دو نفر در ترکيه بر اثر ابتلا به اين بيماری جان خود را از دست دادند.

سازمان خواربار و کشاورزی وابسته به سازمان ملل متحد هشدارداده است که بيماری ممکن است در ترکيه شيوع يابد و به کشورهای همسايه نيز سرايت کند.

مسئول اداره بهداشت حيوانات در " فائو" می گويد اگر اقدامات جاری برای مهار ويروس به جائی نرسد، شمار بسيار بيشتری از انسان ها و حيوانات در معرض آلوده شدن به آن و ابتلا به بيماری قرار خواهند گرفت.

روز سه شنبه مسئولان بهداشت در ترکيه پانزدهمين مورد آنفلوآنزای مرغی را تائيد کردند. در اين ميان، سازمان جهانی بهداشت تائيد کرده است که دو نفر ديگر جانسپرده اند ، و شمار کسانی که در آنجا در اثر ابتلا به آنفلوآنزای مرغی در گذشته اند به پنج نفر رسيد.

XS
SM
MD
LG