لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۳۰ تیر ۱۴۰۳ ایران ۰۷:۱۵

روسيه و اوکراين بر سر قيمت گاز توافق کردند


روسيه و اوکراين با توافق بر سر قيمت های گاز طبيعی، به اختلاف شديد خود که باعث قطع صادرات گاز روسيه شد و موجبات کمبود صدورگازبه اروپا را نيزفراهم آورد، پايان دادند.

مقامات روسيه و اوکراين روز چهارشنبه در حالی که تمامی شب گذشته را به مذاکره گذرانده بودند، يک قرارداد پيچيده پنج ساله را امضا کردند.

طبق اين قرارداد، اوکراين بابت هر يکهزار مترمکعب گازصادراتی روسيه، ۹۵ دلار ، يعنی دو برابرقيمت کنونی، پرداخت خواهد کرد. با اين حال، ارقام پرداختی به مراتب کمترازارقامی است که روسيه مطالبه می کرد.

گاز، به وسيله يک شرکت انرژی مختلط روسيه و اوکراين از روسيه تامين خواهد شد که گاز را به قيمت بازار آزاد ، حدود ۲۳۰ دلاربابت هر يکهزار مترمکعب، خواهد فروخت.

اندريس پيبالگس Andris Piebalgs کميسار انرژی اتحاديه اروپا قرارداد بين اوکراين و روسيه را ستود، اما افزود اتحاديه اروپا بايد مصرف انرژی خود را کاهش دهد و جايگزينی برای تامين کنندگان انرژی پيدا کند.

شان مک کورمک سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا اظهارداشت آمريکا اميدوار است اين قرارداد کوشش های ديرپا را برای آگاهی از واقعيات موجود درارتباط با ذخاير انرژی منطقه ترغيب کند.

XS
SM
MD
LG