لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۲۹ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۸:۱۰

بر شتاب رشد اقتصاد جهان افزوده خواهد شد


بر شتاب رشد اقتصاد جهان افزوده خواهد شد. انتظار ميرود رشد اقتصادی اکثر کشورهای جهان در سال دو هزار و شش، بيش از پيش بينی چند ماه پيش کارشناسان اقتصادی، توسعه يابد.

پژوهشگران اقتصادی پيش بينی ميکنند ميزان مصرف مردم در جهان در سال جاری نسبت به سال گذشته افزايش خواهد يافت و نرخ تورم تحت کنترل خواهد بود.

عليرغم نگرانی از افزايش بهای نفت، اکثر کارشناسان اقتصادی، نرخ رشد کشورهای بزرگ صنعتی را بين سه تا سه و نيم در صد برای سال جاری پيش بينی کرده اند.

در رابطه با افزايش بهای نفت، نايگل گالت، کارشناس برجسته اقتصاد جهانی دانشگاه کمبريج در ايالت ماساچوست آمريکا ميگويد با توجه به ميزان عرضه کنونی نفت و افزايش توليد نفت اوپک، قيمت نفت در سال جاری ثابت خواهد ماند.

انتظار ميرود در سال جاری رشد اقتصادی چين به ده در صد برسد.

اين کشور در حال حاضر از يکی از بالاترين نرخهای رشد اقتصادی را در ميان کشورهای جهان برخوردار است.

در ژاپن، با توجه به افزايش مصرف مردم، کارشناسان اقتصادی معتقدند اقتصاد اين کشور نيز همچنان با رشدی ثابت به پيش خواهد رفت.

اقتصاددانان همچنين پيش بينی ميکنند اقتصاد کشورهای عضو اتحاديه اروپا، بعد از سالها رکود اقتصادی، بار ديگر بارور شود و با رشد متعادلی توسعه يابد.

نتايج بدست آمده از پژوهشی که موسسه تحقيقات اقتصادی "ان تی سی"، همين هفته منتشرکرد حاکيست رشد صنعتی اروپا در ماه دسامبر افرايش يافته و به بالاترين ميزان خود در شانزده ماه اخير رسيده است که اثرات آنرا در کاهش تعداد بيکاران در آلمان ميتوان مشاهده کرد که نرخ کاهش بيکاری در اين کشور به پائين ميزان خود در پانزده سال اخير رسيده است.

XS
SM
MD
LG