لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲۸ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۴۲

گفتار روز: از سر گيری پژوهش سوخت هسته ای در ايران


جمهوری اسلامی ايران به سازمان بين المللی انرژی اتمی اطلاع داده است که تحقيقات سوخت هسته ای را از سر خواهد گرفت.

ايران در مدتی که با اتحاديه اروپا سرگرم گفتگو پيرامون برنامه هسته ای خود بود اين تحقيقات را به حال تعليق درآورده بود.

" شان مک کورمک" سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا ميگويد تحقيقات سوخت هسته ای معادل عمليات غنی سازی اورانيوم است. از اورانيوم غنی شده هم برای توليد انرژی هسته ای و هم برای توليد سلاح اتمی ميتوان استفاده کرد؛ و بسياری از کشورها بر اين باورند که ايران زير پوشش برنامه توليد انرژی غير نظامي، در صدد توليد سلاح هسته ای است.

آقای مکورمک ادامه ميدهد که ايالات متحده آمريکا " قوياً با ادامه عمليات بيشتر مربوط به غنی سازی اورانيوم بوسيله ايران مخالف است."

آقای مکورمک ميگويد: " جمهوری اسلامی ايران در اوت گذشته فعاليت فرآوری اورانيوم را از سر گرفت. اين عمل نقض توافقنامه نوامبر ۲۰۰۴ پاريس بود که اين کشور و سه کشور اروپايی امضا کرده بودند؛ و براساس آن ايران متعهد شده بود همه عمليات غنی سازی و فرآوری را به حال تعليق درآورد. نظر ما اين است که اگر ايران اقدام ديگری در رابطه با غنی سازی اورانيوم انجام دهد، جامعه بين المللی مجبور خواهد بود تدابير ديگری را برای مهارکردن بلندپروازيهای هسته ای ايران اتخاذ کند."

آقای مکورمک اضافه کرد که اصرار زمامداران ايران دائر براينکه کشور نفت خيز و گاز خيز آنها نياز به انرژی هسته ای برای مقاصد غير نظامی دارد " توجيه پذير" نيست. آقای مکورمک سپس به پيشنهاد دولت روسيه اشاره کرد که گفته بود اورانيوم غنی شده توليدی در داخل روسيه را به ايران خواهد فروخت.

آقای مکورمک گفت زمامداران ايران نه تنها هيچ پيشنهادی عرضه نکرده اند بلکه موافقتنامه هايی را که قبلاً خود امضا کرده اند نيز نقض کرده اند. آقای مکورمک گفت: " بی ترديد زمامداران ايران برخلاف انتظار جامعه جهانی باحسن نيت بر سر ميز مذاکرات نمی نشينند؛ با اينهمه جامعه جهانی مؤکداً به آنها پيام داده است که بايد حسن نيت خود را نشان دهند."

شان مکورمک ادامه ميدهد: که " شکيبايی جامعه جهانی در اين مورد نامحدود نيست. ايران تلاش ميکند تحت پوشش برنامه هسته ای صلح آميز به سلاح هسته ای دست يابد؛ و ما عقيده داريم که نبايد اجازه داد چنين چيزی رخ دهد. ايران ِ مجهز به سلاح هسته ای عامل بی ثباتی منطقه و بی ثباتی جهان خواهد بود."

XS
SM
MD
LG