لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۳ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۴:۱۵

بالاگرفتن اختلافات روسيه و اوکراين بر سر قيمت گازطبيعی


بعضی از کشورهای اروپائی بتدريج اثرات قطع صادرات گاز طبيعی روسيه به اوکراين را احساس ميکنند.

مقامات انرژی اتريش، مجارستان، لهستان و چکسلواکی روز يکشنبه کاهش عرضه گازطبيعی روسيه که از طريق شبکه لوله های نفتی با عبور از خاک اوکراين به ساير نقاط اروپا ميرود اعلام کردند.

اتحاديه اروپا ميگويد که کميسيون انرژی روز چهارشنبه تشکيل خواهد شد تا در مورد وضعيت کنونی مذاکره کند. آمريکا مصراً از روسيه و اوکراين خواسته است از طريق مصالحه در رفع اختلاف خود بر سر بهای گاز طبيعی تلاش کنند. وزارت امور خارجه آمريکا گفت اقدام روسيه سوالاتی اساسی در باره استفاده از انرژی بمنظور اعمال فشارهای سياسی مطرح ميکند.

کمپانی نفتی «گازپروم» وابسته به دولت روسيه قصد دارد قيمت فروش گاز طبيعی به اوکراين را به چهار برابر قيمت کنونی افزايش دهد و ميگويد اوکراين که طرفدار اقتصاد بازار آزاد است بايد بهای بازار آزاد را هم بپردازد. اوکراين ميگويد روسيه از طريق اين جهش در بهای گاز طبيعی اقتصاد اين کشور را تحت فشار گذاشته است.

شرکت نفتی گاز پروم اوکراين را متهم به سرقت گاز طبيعی از لوله نفتی کرده است. و اوکراين ميگويد قرارداد قبلی با روسيه به اوکراين اجازه بهره برداری از ۱۵ درصد از گاز طبيعی که از خاک اين کشور عبور ميکند را داده است.

XS
SM
MD
LG