لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
چهارشنبه ۳ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۲۷

آمريکا ۹ شرکت بين المللی را بخاطر تحويل تجهيزات قابل استفاده برای گسترش تسليحات به ايران تحريم کرد


آمريکا ميگويد ۹ شرکت را که مرکزشان در چين، هند، و اطريش است به علت تحويل تجهيزاتی به ايران که قابل استفاده برای توليد سلاح های کشتارجمعی هستند، مشمول تحريم های اقتصادی کرده است.

تحريم های دولتی شامل شش شرکت چينی و از جمله يک صادر کننده موشک بنام "نورينکو" يا گروه صنايع شمال چين، و نيز دو شرکت شيميائی هندی، و يک توليد کننده اسلحه اطريشی بنام "استِير مَنليچر،" ميشود.

وزارت خارجه آمريکا نام شرکت های هندی مشمول تحريم را دو شرکت شيميائی "سابِرو" و "ساندهيا" اعلام کرد. همچنين نام شرکت های چينی ديگر مشمول تحريم را "کاتيک" که شرکت واردات و صادرات صنايع هواپيماسازی است و نيز شرکت های "زيبو،" "اونيون،" و شرکت متالورژی و معدن "ليمت" اعلام کرد.

آدم ارلی سخنگوی وزارت امورخارجه آمريکا در واشنگتن گفت اطلاعات موثقی وجود دارد که نشان می دهد اين شرکت ها بر خلاف ضوابط، تجهيزات و يا تکنولوژی حساس به ايران ارسال می کرده اند.

تحريم های اعلام شده روز سه شنبه به مدت يک سال ادامه خواهند داشت، و مانع ازآن خواهند بود که اين شرکت ها با دولت آمريکا بتوانند معامله کنند و يا که به فرآورده های آمريکائی حاوی تکنولوژی پيشرفته دسترسی بيابند.

آمريکا از سال ۲۰۰۰ بيش از ۴۰ شرکت و افراد مستقل را به هدف متوقف کردن گسترش تسليحات در ايران، مشمول تحريم کرده است.

XS
SM
MD
LG