لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۱۲ آذر ۱۴۰۲ ایران ۲۲:۰۱

تنش های گروه های شيعی و سنّی بر سر کرسی های پارلمانی و آغاز موج تازه ای از حملات شورشيان در عراق


روز دوشنبه نيويورک تايمز گزارش داد که ائتلاف شيعيان از دادن ۱۰ کرسی پارلمانی خود به اعراب اهل تسنن امتناع کرده است. اعراب اهل تسنن نسبت به تقلب در انتخابات ١٥ دسامبر شکايت کرده اند و جهت خنثی کردن تنش های موجود خواهان دريافت کرسی های بيشتر پارلمانی شده اند.

از سوی ديگر موجی ازحملات شورشيان درسراسرعراق در روز دوشنبه، باعث کشته شدن دست کم ١٣ نفرشد که بيشترآن ها ماموران پليس بودند. دربغداد، وقوع چندين انفجار شش تن ازشهروندان عراق، ازجمله سه مامورپليس را ازپای درآورد. يک سربازآمريکائی نيز پس از آن که راکتی به اتومبيل وی اصابت کرد، جان خود را از دست داد.

دراستان دياله درشمال عراق، مردان مسلح پنج مامورپليس را دريک پاسگاه بازرسی درنزديکی شهر بعقوبه ازپای درآوردند. شش تن ازمهاجمان نيزکشته شدند. در رويداد ديگری، استاندار دياله ازحمله ای با بمب جان سالم به در برد، اما محافظ وی کشته شد.

درهمين حال ويکتور يوشچنکو رئيس جمهوری اوکراين درآستانه خروج نيروهای اوکراين ازعراق، روز دوشنبه وارد عراق شد. مقامات مسئول می گويند آقای يوشچنکو قصد دارد در مراسمی که طی آن نيروهای اوکراين تجهيزات خود را تحويل نيروهای عراق خواهند داد، شرکت کند.

در خبری ديگر، يک هليکوپتر نظامی آمريکائی روز دوشنبه در غرب بغداد سقوط کرد و به مرگ دو خلبان آمريکائی آن انجاميد. در يک بيانيه نظامی اين سانحه بعنوان تصادف توصيف شده و اعلام شده است که آتش دشمن در آن دخالتی نداشته است.

XS
SM
MD
LG