لینکهای قابل دسترسی

چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۲۱:۳۳

گفتار روز: نظر ايالات متحده آمريکا در باره مرگ ذبيح الله محرمی


ايالات متحده آمريکا مرگ ذبيح الله محرمی را ، که تنها به جرم داشتن مذهب بهايی به مدت ده سال در زندان بسر برد، محکوم کرده است.

آقای محرمی در سال ۱۹۹۵ بازداشت شد، و در سال ۱۹۹۶به جرم ارتداد به مرگ محکوم شد. اما در سال ۱۹۹۹ در پی اعتراض کشورهای غربي، از جمله ايالات متحده ، حکم اعدام وی به حبس ابد تخفيف داده شد.

ذبيح الله محرمی را در پانزدهم دسامبر در زندان يزد مرده يافتند.

به گفته سازمان عفو بين المللي، که يک سازمان مستقل مدافع حقوق بشر است، به خانواده اش اطلاع داده اند که وی بر اثر حمله قلبی درگذشته است؛ و جسد را برای خاکسپاری به اعضای خانواده او داده اند. اما گزارشهای رسيده حاکی است که آقای محرمی لحظاتی پيش از مرگ از سلامت کامل برخوردار بوده است؛ و بيماری قلبی هم نداشته است. در طول مدت زندانی خود نيز بارها تهديد به مرگ شده و مجبور به انجام کارهای بدنی دشوار شده است. آدم ارلی سخنگوی وزارت امور خارجه امريکا با صدور بيانيه اعلام کرد که ايالات متحده آمريکا تعقيب و به بند کشيدن ذبيح الله محرمی را محکوم ميکند و مراتب تسليت دولت آمريکا را به خانواده و عزيزان او اعلام ميدارد.

آقای ارلی گفت اعضای اقليتهای مذهبی در ايران ، از جمله مسلمانان اهل سنت، صوفيان، زرتشتيان ، يهوديان، و مسيحيان، همه و همه " بخاطر داشتن اعتقادات مذهبی خود بارها زندانی شده و در معرض ايذا و ارعاب قرار گرفته اند. " آقای ارلی اضافه کرد " پيروان کيش بهايي، اصولاً از حق گردهمايي، و داشتن نهادهای اداری وعبادت آزادانه محروم هستند." نيکلاس برنز، معاون سياسی وزارت امور خارجه آمريکا نيز گفت، دولت ايران به انحا مختلف آزادی مذهب را از مردم سلب ميکند. آقای برنز گفت: " ما کماکان به دولت ايران فشار ميآوريم که به آزاديهای اوليه و اساسی مانند آزادی بيان، آزادی مذهب و آزادی اجتماعات همه شهروندان ايراني، چه زن ، چه مرد،احترام گذارد؛ اعم از اينکه اين شهروندان آذری يا کرد، يا عرب يا شيعه يا سنی ، يا مسيحی يا بهايی باشند ." آقای برنز ميگويد ملت ايران آرزوی دست يابی به آزادی دارد و روزی به اين آرزوی خود خواهد رسيد.

XS
SM
MD
LG