لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۶ خرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۹:۴۹

گفتار روز: استراتژی بوش در عراق


نيروهای عراقی مسئوليت تامين امنيت مردم کشور خود را بر عهده می گيرند.

سال پيش، فقط تعدادی انگشت شمار از گردان های عراقی آماده نبرد بودند. اينک، به گفته پرزيدنت جرج دبليو بوش، بيش از 125 گردان رزمی ارتش و پليس عراق در جنگ با تروريست ها شرکت دارند: از اين تعداد، بيش از هفتاد گردان دوش به دوش نيروهای ائتلاف می جنگند، و بيش از 50 گردان ديگر، رهبری نبرد را در دست دارند.

تا کنون، در ماه دسامبر، بيش از 900 عمليات رزمی در سطح گروهان يا بالاتر، صورت گرفته و در هفتاد و پنج درصد آنها نيروهای امنيتی عراق چه در خط مقدم جبهه ، چه دوش به دوش نيروهای ائتلاف شرکت داشته اند.

آقای بوش ياد آور می شود که با بهبود امنيت ، بسياری از شهر ها مانند موصل و نجف به زندگی عادی باز می گردند، و اقتصاد عراق رشد می کند، او می گويد هدف ما در عراق تغيير نکرده است، آنچه می خواهيم کشوری است آزاد و دمکرات. من قويا بر اين عقيده هستم که يک عراق دمکراتيک بخشی حياتی از استراتژی ما برای شکست دادن تروريست ها است، زيرا فقط دمکراسی می تواند آزادی و بازسازی را برای عراق فراهم آورد و صلح را در اين بخش ناآرام از جهان برقرار سازد.

آقای بوش می گويد مردم عراق می بينند که به جای نيروهای خارجی ، سربازان و پليس عراقی از آزادی شان دفاع می کنند. و می بينند که آزادی فرصت های بيشتر و زندگی بهتری فراهم می آورد، با اين حال ياد آور می شود: عراقی ها هنوز با چالش هائی فراوان، از جمله امنيت، بازسازی و آزادی اقتصادی روبرو هستند. اما آنها سرگرم ساختن دمکراسی نيرومندی هستند که قادر است از پس اين چالش ها برآيد و مدلی برای خاورميانه خواهد بود. آزادی در عراق الهام بخش اصلاح طلبان از دمشق تا تهران خواهد بود. عراق جديد با ما در آنچه عميق ترين ارزش ها را برای آن قائل هستيم، و با مصمم ترين دشمنان ما، سهيم است. آقای بوش می گويد داستان آزادی تاره در خاورميانه آغاز شده است. و وقتی تاريخ اين روزها نوشته شود، خواهد گفت آمريکا چگونه بار ديگر با استفاده از آزادی برای تبديل کشورها از دشمنانی تلخ به متحدانی نيرومند، از آزادی خود دفاع کرد.

XS
SM
MD
LG