لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
پنجشنبه ۱۰ اسفند ۱۴۰۲ ایران ۰۱:۳۰

رامسفلد: نيروهای رزمی آمريکا در عراق در سال آينده تقليل خواهند يافت


دانلد رامسفلد وزير دفاع آمريکا ميگويد که در سال آينده نيروهای رزمی آمريکا در عراق تقليل خواهند يافت.

آقای رامسفلد اين تصميم را امروز جمعه موقع ديدار غير مترقبه خود از منطقه فلوچه که قبلاً نقطه قوت نيروهای ستيزه گر عراق بود، اعلام کرد.

آقای رامسفلد ميگويد که نيروی نظامی آمريکا که در عراق مستقر است از ١٧ تيپ به ١۵ تيپ تقليل خواهد يافت. وی رقم دقيقی از تعداد نفرات ذکر نکرد اما انتظار ميرود کاهش نيروهای آمريکا حدود ٧ هزار سرباز رزمی باشد.

وزير دفاع آمريکا گفت پس از آنکه دولت جديد عراق بيشتر استقرار کرده و آماده گفتگو درباره آينده حضور نظامی آمريکا در آن کشور شود، کاهش بيشتر نيروهی آمريکا برای سال آينده در نظر گرفته خواهد شد .

اين اولين باری است که وزير دفاع آمريکا از کاهش دادن سطح نيروهای نظامی آمريکا به پائين تر از مرز ١٣٨ هزار نفر سخن ميگويد.

روز پنجشنبه آقای رامسفلد هشدار داد که خروج سريع نيروهای آمريکا ميتواند به حملات تازه ای از سوی ستيزه گران بيانجامد.

در تحولی دیگر سخنگوی وزارت امور خارجه سودان به شبکه تلویزیونی " الجزیره " گفت شش سودانی، که یکی از آنها دیپلمات است، در عراق ربوده شده اند. از جزئیات این رویداد خبری منتشر نشده است.

در همین حال هزاران عرب اهل سنت در شهرهای بغداد، تکریت و موصل علیه تقلب در انتخابات پارلمانی پانزدهم دسامبر دست به اعتراض زدند. نتایج مقدماتی شمارش آرا حاکی است که شیعیان به پیروزی چشم گیری دست یافته اند.

XS
SM
MD
LG