لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
شنبه ۲۵ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۱۶:۰۹

پرزيدنت بوش: انتخابات پارلمان عراق سرآغاز يک دموکراسی متکی بر قانون اساسی در قلب خاورميانه


يکشنبه شب پرزيدنت بوش رئيس جمهور آمريکا در طی سخنرانی خود که مستقيماً از طريق تلويزيون در سراسر آمريکا پخش شد گفت انتخابات روز پنجشنبه هفته گذشته در عراق آغاز آنچه وی "يک دموکراسی متکی بر قانون اساسی در قلب خاورميانه" ناميد، بود.

آقای بوش، در يکی از چند سخنرانی اخيرخود درباره طرح دستيابی به عراق دموکراتيک گفت که انتخابات به خشونت پايان نخواهد داد. در عين حال پرزيدنت بوش متذکر شد که استراتژی سه گانه امنيت، دموکراسی و بازسازی وی به پيش ميرود و هر وقت هم لازم باشد تعديل خواهد شد.

آقای بوش گفت تلفاتی که سربازان آمريکا متحمل شدند باعث شده است که برخی از خود سؤال کنند آيا درگيری آمريکا در عراق بيشتر مسأله می آفريند و يا که به حل مسائل ياری ميکند. وی اذعان کرد که عمليات در عراق سخت تر از آنچه تصور ميشد، بوده است. وليکن گفت خروج زودرس اين برداشت را خواهد داد که آمريکا قابل اعتماد نيست.

آقای بوش ميگويد که در سال جديد کنگره لازم است که منابع مورد نياز ارتش را فراهم کند و مردم آمريکا هم بايستی برای عمليات عراق صبور باشند. وی يادآور شد که تصميم گيری در مورد کميت نيرو در عراق را بر مبنای پيشرفتی که در ميدان نبرد ديده شود، انجام ميدهد.

برخی از قانونگزاران ميگويند که حضور نيروهای آمريکا در عراق به ضرر است و خواهان طرحی برای بازگرداندن آنها به وطن هستند.

رئيس جمهور آمريکا اظهار داشت انتخابات در يک منطقه حياتی جهان بدان معنی است که آمريکا متحد با قدرتی فزاينده در مبارزه عليه تروريسم دارد. وی گفت آمريکا مشغول کمک به عراق است تا که نهادهای متضمن دموکراسی طولانی مدت ايجاد کند. همچنين بهمراه نيروهای ائتلاف باز سازی اقتصاد و زير بنای عراق در حال پيشروی است.

وی گفت که اگر آمريکا از تعقيب تروريستها دست بردارد آنها مردم بيگناه را رها نخواهند کرد، و اينکه تروريست ها در حال جنگی پيگير برعليه آمريکا هستند.

پرزيدنت بوش گفت که پس از سقوط صدام نيروهای آمريکا گورهای دسته جمعی و آنچه وی توان شروع مجدد برنامه های توليد سلاح های کشتار جمعی ناميد را يافتند. در عين حال آقای بوش اضافه کرد که نيروهای آمريکا خود سلاح های کشتار جمعی را در عراق پيدا نکردند. آقای بوش گفت که به صدام اولتيماتم داده شد و وی جنگ را انتخاب کرد و گفت که جنگ به برکناری ديکتاتوری جنايتکار انجاميد.

پرزيدنت بوش افزود عراقی ها، آمريکائيها، و ساير همرزمان در نيروهای ائتلاف در مورد نقشی که در کمک به عراق داشتند، ميتوانند بخود افتخار کنند.

XS
SM
MD
LG