لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۱۷ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۲:۳۹

قدردانی گروههای مدافع حقوق بشراز پرزيدنت بوش برای تغيير جهت در موضع منع شکنجه


گروههای سرشناس مدافع حقوق بشر از پرزيدنت بوش برای تغيير جهت در موضع خود راجع به يک مصوبه کنگره در باره منع شکنجه قدردانی کرده اند. Human Rights Watch ميگويد حمايت آقای بوش از مصوبه منع شکنجه هر کسی که در توقيف آمريکا باشد حاوی پيامی قاطع و روشن در باره اين موضوع اخلاقی است. عفو بين الملل نيز از اين اقدام جانبداری کرده است اما ميگويد متاسف است که چنين اقدامی مستلزم وضع قانون بوده است.

پرزيدنت بوش روز پنجشنبه با قانونگزاران سرشناس در باره مصوبه، که رفتار ظالمانه و غير اسنانی و شکنجه را صرفنظر از اينکه افراد کجا تحت بازداشت باشند منع ميکند، به توافق رسيد.

افشاگريهای حاکی از بدرفتاری نيروهای آمريکائی در عراق و اتهامات حاکی از شکنجه در نقاط ديگر، اذهان را به مسئله جلب کرده بود.

ديک چينی معاون رياست جمهوری آمريکا قويا عليه مصوبه پيشنهادی سناتور جمهوريخواه جان مک کين ، که خود يکی از شکنجه ديدگان در جريان جنگ ويتنام است، مبارزه ميکرد. پرزيدنت بوش نيز تهديد کرده بود مصوبه را وتو ميکند. اما برغم تلاش های کاخ سفيد هر دو مجلس تحت کنترل جمهوريخواهان در کنگره آمريکا مصوبه را به عنوان يک متمم قانون مخارج دفاعی تصويب کرده بودند که امکان عملی شدن وتوی پرزيدنت بوش را کم ميکرد.

XS
SM
MD
LG