لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۱۲:۲۴

موافقت پارلمان اروپا در رسيدگی به اتهامات وجود زندانهای مخفی سی آی ای در اروپا


پارلمان اروپا موافقت کرد نسبت به اين اتهامات که سازمان سيای آمريکا خاک کشورهای اروپائی را برای انتقال مخفيانه وبازداشت افراد مظنون به ارتکاب عمليات تروريستی مورد استفاده قرار می داده است، تحقيقاتی به عمل آورد.

قانونگزاران پارلمان اروپا همچنين با صدور قطعنامه ای، نسبت به اين اتهامات که سازمان سيا افراد مظنون به ارتکاب عمليات تروريستی را به گونه ای غيرقانونی می ربوده وشکنجه می داده است، عميقا ابرازنگرانی کردند.

شورای اروپا درحال حاضرنسبت به اين مسائل رسيدگی می کند.

ديک مارتی Dick Marty يک سناتورسويسی، اوايل اين هفته اظهارداشت به نظر می رسد شواهدی وجود دارد که نشان می دهد سازمان سيا افرادی را دراروپا می ربوده وبه طورغيرقانونی ازکشوری به کشورديگری منتقل می ساخته است.

درهمين حال سازمان عفوبين الملل که يک سازمان مدافع حقوق بشراست، اطلاعاتی مربوط به پرواز هواپيماها را منتشرساخت که نشان می دهد بريتانيا به هواپيماهای سازمان سيا که حامل مظنونان تروريستی بودند، اجازه می داده است که درخاک بريتانيا تجديد سوخت کنند.

دولت بريتانيا گفته است هيچ دليلی دردست نداشته است که نشان دهد سازمان سيا چنين مظنونانی را ازفرودگاه های بريتانيا عبورمی داده است.

کاندوليزا رايس وزيرامورخارجه آمريکا درسفر اروپائی هفته گذشته خود اين موضوع را با مقامات اروپا مطرح ساخت، اما وجود زندان های مخفی را دراروپا نه تاييد کرد ونه تکذيب

XS
SM
MD
LG