لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۳:۱۱

فيفا: ورزش و سياست نبايد با يکديگر آميخته شود


در حاليکه شماری از سياستمداران آلمانی از فدراسيون بين المللی فوتبال خواسته اند که ايران را از شرکت در بازيهای جام جهانی فوتبال ۲۰۰۶ در آلمان محروم سازد، فدراسيون بين المللی فوتبال، فيفا، هيچ قصدی در اين مورد ندارد و مصرانه می گويد ورزش و سياست نبايد با يکديگر آميخته شود.

درخواست سياستمداران آلمانی در واکنش به سخنان اخير محمود احمدی نژاد رئيس جمهوری اسلامی ايران که هولوکاست يا سوزاندن يهوديان را افسانه خواند، بعمل آمد.

وولفگانگ آورات بازيکن تيم قهرمان آلمان در جام جهانی ۱۹۷۴ که در حال حاضر رياست باشگاه اف سی کلن در ليگ فوتبال آلمان را بعهده دارد، از اعمال تحريم عليه ايران پشتيبانی کرد، ولی فيفا معتقد است آميختن ورزش و سياست خطرناک است.

آندرياس هرن سخنگوی فيفا به خبرگزاری ورزشی SID گفت: "بايد سياست و ورزش را کاملأ از يکديگر جدا نگاهداريد. او افزود اين در ارتباط با سخنان سياستمداری است که جامعه بين المللی بايد به آن پاسخ دهد. ايران به بازيهای فينال راه يافته است و فدراسيون فوتبال ايران هيچ کار نادرستی انجام نداده است."

تيم ايران که نتوانست به بازيهای فينال جام جهانی فوتبال ۲۰۰۲ راه يابد، در بازيهای فينال جام جهانی ۲۰۰۶ آلمان نخست با تيم مکزيک بازی می کند. نخستين بازی ايران ۱۱ ژوئن در نورمبرگ برگزار می شود. دو بازی ديگر تيم در برابر تيمهای پرتغال و آنگولا انجام خواهند شد.

XS
SM
MD
LG