لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۲ مرداد ۱۴۰۳ ایران ۰۵:۰۳

اميدسُنّی ها به ايفای نقشی بيشتر در پارلمان تحت سلطه شيعيان و کردهای عراق


در عراق، گزارشها از تحرک، و حضور ملموس رای دهندگان در حوزه های رای گيری برای انتخابات پارلمانی، از جمله در استانهای درگير در شورش ها و شهرهای سُنّی نشين حکايت دارد.

سُنّی ها عموما رای گيری ژانويه گذشته برای انتخاب پارلمان موقت را تحريم کرده بودند.

مقامات از حضور قابل توجه رای دهندگان در حوزه های رای گيری در هر هجده استان عراق در انتخاباتی خبر داده اند که سرنوشت دويست و هفتاد و پنج کرسی پارلمان را روشن ميکند.

در استانهای درگير در شورشها در غرب عراق گزارش ها از کم آمدن ورقه های رای به سبب حضور چشمگير سُنّی ها حکايت دارد که رای گيری سال گذشته را تحريم کرده بودند.

امروز عراق در عين حال صحنه چند خشونت نيز بود اما هيچيک نتوانست روند انتخابات را مختل کند.

در موصل به فاصله ای کوتاه پس از بازشدن حوزه های رای گيری، بمبی که در نزديکی يکی از حوزه ها منفجر شد، محافظ يک بيمارستان را کشت.

انفجار در تل عفر نيز يک کشته بجای گذاشت. به محله اداری موسوم به ناحيه سبز در قلب بغداد نيز که به شدت از آن محافظت ميشود، راکت يا خمپاره ای شليک شد که سه مجروح داشت.

دهها هزار سرباز و پليس عراقی با حمايت نيروهای آمريکائی مامور تامين امنيت رای گيری بودند و شمار تلفات در مقايسه با تلفات انتخابات پارلمان موقت در ژانويه گذشته که بحدود چهل نفر رسيد بسيار ناچيز بود.

مقامات ميگويند انتظار ميرود قريب ده ميليون عراقی رای داده باشند.

روزنامه نيويورک تايمز در گزارشی از بغداد ميگويد رهبران عراق حدس ميزنند نتايج رای گيری معرف تقسيم تقريبا مساوی آرا ميان احزاب اسلامی طرفدار و يا مخالف جدائی دين از حکومت باشد، که می تواند پيش از شکل گرفتن دولت به مانورهائی سياسی و طولانی منجر شود.

نتايج قطعی رای گيری ظرف چند روز آينده روشن خواهد شد.

XS
SM
MD
LG