لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۷ مهر ۱۴۰۲ ایران ۰۵:۱۹

گفتار روز: ايران و سوريه دشمنان عراق آزاد می باشند


عراقی ها برای سومين بار در سال جاری به پای صندوقهای رأی گيری ميروند.

مردم عراق پس از گزينشِ يک مجمع ملی موقت در ماه ژانويه گذشته و تأييد پيش نويس قانون اساسی در ماه کتبر، اکنون در صددند در روز پانزدهم ماه دسامبر جاری پارلمانی که کاملأ مبتنی بر قانون اساسی کشور است انتخاب کنند.

پرزيدنت جورج دبليو بوش رئيس جمهوری آمريکا می گويد: مردم عراق حرکت خود را برای کسب آزادی کامل و دموکراسی بنيانگذاری کرده اند. رئيس جمهوری آمريکا می گويد: " دست آوردهايی که در عراق در حال تکوين است، يعنی در کشوری که در عمل هيچگونه تجربه دموکراسی نداشته است و تلاش می کند بربازمانده های يکی از وقيح ترين ديکتاتورهای جهان غلبه کند، بحق از هر نظر قابل توجه و ستايش است."

پرزيدنت بوش می گويد دولتِ جديد عراق با انواع و اقسام دشواريها و معضلات روبروست. يکی از اين مشکلات، تشکيل حکومتی فراگير و مشوق آشتی ملی و تلفيق است. دشورای ديگر حفظ آزادی تازه بدست آمده در همسايگی کشورهای سرسخت و مسأله آفرين است. پرزيدنت بوش می گويد:" همسايه عراق در خاورميانه ايران است که فعالانه می کوشد تا مبانی و پايه های عراقی آزاد را سست سازد. ايران واقعأ مايل نيست دموکراسی در عراق موفق شود زيرا عراقی آزاد و دموکراتيک مشروعيت حکومت ستم پيشه مذهبی ايران را در معرض تهديد قرار ميدهد."

همسايه باختری عراق سوريه است. سوريه استفاده تروريستی را از خاک خود برای ورود به عراق امکانپذير می سازد.

پرزيدنت بوش می گويد:" اکثريت عظيمی از مردم عراق نمی خواهند تحت يک حکومت مذهبی به سبک ايران زندگی کنند و نمی خواهند سوريه، عبور و مرور بمب گذاران و آدم کشان را از خاک سوريه بداخل عراق امکانپذير سازد."

پرزيدنت بوش می گويد: " ايالات متحده آمريکا عليه تهديدهای اين همسايگان در کنار مردم عراق خواهد ايستاد."

پرزيدنت بوش می گويد: با کمک به مردم عراق بمنظور بناگذاری دموکراسی پايدار ايالات متحده آمريکا و متحدان آن اميد آزادی را در منطقه ای آشوب زده خواهند گسترانيد. پرزيدنت بوش می گويد: صدای آزادی در بغداد، در بصره و ساير شهرهای عراق شنيده می شود و ندای آزادی در سرتا سر خاورميانه بزرگ منعکس ميگردد. رئيس جمهوری آمريکا می گويد: مردم از دمشق تا تهران ندای آزادی را می شنوند و بخوبی می دانند که دوران ستمگری و ترور رو به پايان است.

XS
SM
MD
LG