لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
جمعه ۳۱ فروردین ۱۴۰۳ ایران ۰۶:۰۲

شورای امنيت سازمان ملل قتل قانونگذار لبنانی مخالف سوريه را محکوم کرد


شورای امنيت سازمان ملل متحد حمله با بمب را که باعث کشته شدن يک

قانونگذار لبنانی برجسته مخالف سوريه دربيروت شد، محکوم کرد.

شورای امنيت طی بيانيه ای نسبت به تازه ترين حمله درلبنان درجريان سلسله حملات سال جاری دراين کشور، ابرازنگرانی کرد وهشدار داد که مسئولان حادثه پاسخگوی اقدامات خود خواهند بود.

گروهی که قبلا ناشناخته بود مسئوليت ترور جبران توينی قانونگذارمسيحی و روزنامه نگارلبنانی را برعهده گرفت، اما اصالت اعلاميه گروه هنوز مورد تاييد قرارنگرفته است.

در واشنگتن، کاخ سفيد اين اقدام تروريستی را محکوم کرد واعلام داشت که هدف ازآن «به انقياد کشاندن لبنان ازسوی سوريه بوده است.» اين حمله هنگامی صورت می گيرد که درگزارش به شورای امنيت سازمان ملل متحد به مدارک جديدی اشاره شده است که ممکن است مقامات بلندپايه سوريه درترور رفيق حريری نخست وزيرپيشين لبنان دست داشته اند.

تحقيق جديد سازمان ملل حاکی از دخالت سوريه در قتل حريری است

گزارش جديد تحقيقگران سازمان ملل متحد درباره ترور رفيق حريری نخست وزير پيشين

لبنان به مدارک جديدی اشاره دارد دائر براين که ممکن است مقامات بلند پايه سوری در ترور وی دست داشته اند. دراين گزارش که به عنوان شورای امنيت سازمان ملل متحد تهيه شده است، آمده است که تحقيقگران ۱۹ مظنون به دست داشتن در ترورآقای حريری را شناسائی کرده اند. با اين حال درگزارش ازهيچ کس نام برده نشده است.

درگزارش همچنين ازبرخی شاهدان سوری نقل قول شده است که گفته اند کليه اسناد ومدارک اطلاعاتی سوريه درباره لبنان سوزانده شده است.

دتلف مليس رئيس تحقيقگران سازمان ملل متحد بارديگرسوريه را به علت کارشکنی درتحقيقات وعدم بازداشت افراد مظنون مورد انتقاد قرار داد.

سوريه بارها هرگونه نقش خود را درترورآقای حريری تکذيب کرده وادعاهای مربوط به عدم همکاری با تحقيقات را مردود دانسته است. انتظارمی رود که شورای امنيت سازمان ملل متحد اين هفته مدت ماموريت تيم تحقيقاتی آقای مليس را که روزپنجشنبه پايان می يابد، تمديد کند.

واکنش دولت آمريکا

نخستين واکنش دولت آمريکا نسبت به حادثه ترور جبران-توينی روزنامه نگار و قانونگذار

لبنانی از سوی کاندوليزا رايس وزير امور خارجه آمريکا اعلام شد. خانم رايس در يک اعلاميه کتبی گفت ترور آقای توينی عملی است رذيلانه، عليه يک ميهن پرست لبنانی و آزاديخواه مشهور.

خانم رايس در بخشی از اعلاميه خود که بوسيله ادم- ارلی، سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا برای خبرنگاران قرائت شد، میگويد، صدای آقای توينی ، بخاموشی نخواهد گراييد و آنانی که مسئول قتل او هستند، بی کيفر نخواهند ماند.

خانم رايس در اعلاميه کتبی خود می گويد: «آمريکا، مصرانه ، در راه حمايت از مردم لبنان، پای خواهد فشرد و آنانی که مسئول اين حمله، و حملات و سلسله جنايات پيش از آن در ماههای گذشته ، عليه روزنامه نگاران و رهبران سياسی لبنان هستند بايد پاسخ جنايات خود را بدهند. همه ما با يکديگر، دست در دست جامعه بين المللی، آنانی را که می کوشند مردم سربلند و آزاده لبنان را تحت مهار بکشند، شکست خواهيم داد.»

بيانيه خانم رايس اعلام می دارد که مداخلات سوريه در لبنان کماکان ادامه دارد و بايد بکلی پايان يابد! علاوه بر اين، اعلاميه می گويد، دولت آمريکا، با همکاری شورای امنيت سازمان ملل متحد، خواهد کوشيد که قطعنامه های سازمان ملل متحد، که خواهان پايان يافتن حضور سوريه در لبنان هستند و از سوريه می خواهند با تحقيقات جاری در مورد ترور رفيق حريری، نخست وزير سابق لبنان، همکاری کند، بطور کامل به اجراء در آيند.

هنگامی که سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکا مورد پرسشهای مکرر خبرنگاران قرار گرفت، گفت که دولت آمريکا، دولت سوريه را بعنوان مسئول ترور آقای توينی، متهم نمی سازد. با اينهمه، سخنگو گفت ذکر تداوم مداخلات سوريه در لبنان از طرف وزير امور خارجه، در واقع، تذکر يک واقعيت است و باقيمانده حضور سوريه در لبنان، امری است مسموم کننده که کمکی به امنيت لبنان نمی کند.

دولت آمريکا معتقد است که در حاليکه سوريه به حدود ۳۰ سال حضور خود در لبنان پايان داده است، اما، نيروهای اطلاعاتی و امنيتی خود را که هنوز نفوذ قابل ملاحظه ای در لبنان دارند، بطور کامل، بيرون نبرده است. پرزيدنت بوش، رييس جمهوری آمريکا نيز، در يک اعلاميه کتبی، ترور آقای توينی را محکوم ساخت و اين عمل خشونت بار را اقدام ديگری در جهت استيلای سوريه بر مردم لبنان و خاموش ساختن صدای مطبوعات لبنان دانست.

کاخ سفید از شورای امنیت سازمان ملل متحد خواسته است به وارد آوردن فشار بر سوریه ادامه دهد. در پی انتشار گزارشی که مقامات ارشد سوریه را به ترور رفیق حریری نخست وزیر سابق لبنان ارتباط می دهد، اسکات مک للن، سخنگوی کاخ سفيد روز سه شنبه گفت آمریکا از درخواست " دتلو مهلیس" تحقیقگر سازمان ملل متحد به منظور تمدید تحقیقات برای شش ماه دیگر پشتیبانی می کند. او روز دوشنبه چنین تمدیدی را درخواست کرد و گفت: تیم تحقیق شواهد جديدی از مداخله سوریه در ترور حریری پیدا کرده است.

XS
SM
MD
LG