لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
دوشنبه ۱۳ آذر ۱۴۰۲ ایران ۱۹:۳۰

استقبال حامد کرزی از گسترش نیروهای سازمان ناتو و اعزام آنها به جنوب افغانستان


حامد کرزی رئیس جمهور افغانستان از گسترش نیروهای حافظ صلح سازمان ناتو و اعزام آنها به منطقه بی ثبات جنوب کشور استقبال کرد و گفت این اقدام موجب تقویت امنیت خواهد شد.

آقای کرزی روز جمعه در جمع خبرنگاران گفت افغانستان در حال حاضر فاقد نیرو و امکانات برای حفظ امنیت کشور است.

وزیران سازمان ناتو روز پنجشنبه برنامه ای را تصویب کردند که به موجب آن نزدیک به شش هزار سرباز برای تقویت نیروی حافظ صلح فعلی به افغانستان اعزام خواهند شد.

نیروی حافظ صلح ناتو بیشتر در بخش شمالی و غربی کشور و اطراف پایتخت مستقر است؛ اما قرار است این نیرو به بخشهای جنوبی کشور نیز، که پایگاه شورشیان است، گسترش یابد.

مقامات ناتو میگویند خطرناکترین کار ضد شورش در دست نیروی ائتلاف بیست هزار نفری به رهبری ایالات متحده آمریکا خواهد بود؛ اما ناتو نیروهای محلی افغانی را آموزش خواهد داد و از آنها پشتیبانی خواهد کرد.

در همين حال، دومین سرباز سوئدی حافظ صلح بر اثر زخمهای ناشی از انفجار ماه پیش جان خود را ازدست داد. این یکی از چهار سربازی بود که کامیون آنها در شهر مزار شریف با یک بمب کنار جاده منفجر شده بود. یکی از سربازان ساعاتی پس از حادثه جان سپرد؛ و دیگری هنوز تحت درمان است و سومی از بیمارستان مرخص شده است.

سوئد در حال حاضر یکصد سرباز در افغانستان دارد که به عنوان بخشی از نیروی حافظ صلح سازمان ناتو خدمت میکنند. این تعداد سرباز، هنگامیکه فرماندهی نیروی بازسازی مزار شریف را بر عهده بگیرند، به دو برابر افزایش خواهد یافت.

XS
SM
MD
LG