لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
سه شنبه ۴ اردیبهشت ۱۴۰۳ ایران ۰۸:۰۵

گفتار روز: فروش موشک روسی به ايران


سرگئی ايوانوف وزير دفاع روسيه گزارشهايی را دائر بر اينکه روسيه به رژيم روحانيان ايران موشکهای ضد هوايی خواهد فروخت تأييد کرد.

ادم ارلی سخنگوی وزارت امور خارجه آمريکانسبت به اين معامله بين ايران و روسيه ابراز نگرانی کرد و گفت: " بی ترديد ما فکر نميکنيم که اين معامله با منافع ما يا با منافع منطقه منطبق باشد. به گمان من بايد بخاطر داشت و تأکيد کرد که در ايران دولتی حاکم است که از تروريسم حمايت ميکند؛ و اقداماتی انجام داده است که بنظر ما خصمانه و غير دوستانه است؛ و ما معامله پيشنهادی ايران و روسيه را نيز از همی جنبه مينگريم."

در عين حال، آقای " ارلی " به قول و قرارهای باروری که آمريکا با روسيه راجع به ايران ، بخصوص در زمينه مسأله هسته ای داشته است اشاره کرد. در اين زمينه آقای ارلی گفت:

" مثلاً ما در زمينه پذيرش تز پس فرستادن سوخت هسته ای نيروگاه بوشهر موفق بوده ايم.

ما در زمينه مذاکرات سه کشور اتحاديه اروپا ، و ايجاد همآهنگی برای بازگرداندن ايران به ميز مذاکرات با اتحاديه اروپا گفتگو کرده ايم. بدين ترتيب بنظر من خبر خوش اين است که روسيه به تلاشهای بين المللی ملحق ميشود که در جهت وادار کردن ايران به قبول خواسته های جامعه جهانی صورت ميگيرد. به همين دليل است که وقتی موضوع فروش سلاح به ايران مطرح ميشود، ما ميتوانيم به عنوان يک متحد و شريک ، نگرانی خود را به روسيه بازگو کنيم؛ چون هر دو کشور روسيه و آمريکا در نتيجه نهايی اين تحولات دارای منافع و مضار مشترک هستند." نيکلاس برنز Burns معاون وزارت امور خارجه در امور سياسی قبلاً در لندن با نمايندگان اتحاديه اروپا، روسيه، چين و هندوستان ديدار و پيرامون مسأله برنامه هسته ای ايران با آنها گفتگو کرده است .

وی پس از مذاکرات خود اظهار داشت: " هيچيک از اين کشورها مايل نيستند ايران به قابليتهای توليد سلاح هسته ای دست يابد. هيچيک از اين کشورها مايل نيست ايران به تحقيقات هسته ای پيشرفته دست بزند. به استثنای کوبا ، سوريه و ونزوئلا، حتی يک دولت نيست که بپذيرد ايران به سوی دستيابی کامل به چرخه سوخت آزاد و بدون کنترل حرکت کند. ازنظر کسانيکه به امنيت و صلح ارج مينهند، وجود يک ايران مجهز به سلاح هسته ای غير قابل تصور است. "

XS
SM
MD
LG