لینکهای قابل دسترسی

خبر فوری
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳ ایران ۱۷:۲۸

خروج اعتراضی وکلا در پی از سرگيری مجدد دادگاه صدام


امروز دوشنبه محاکمه صدام حسين رئيس جمهور مخلوع عراق پس از يک هفته تنفس تحت اقدامات شديد امنيتی از سر گرفته شد، وليکن فوراً برهم خورد، چرا که وکلای مدافع وی در اعتراض به مشروعيت دادگاه از صحن دادگاه خارج شدند.

همچنين گروه وکلا که شامل رمزی کلارک دادستان سابق آمريکا است، به قاضی دادگاه بخاطر ندادن اجازه به حضور وکلای خارجی در دادگاه، معترض بودند.

صدام ايستاده و دادگاه را منتصب اشغالگران آمريکائی اعلام کرد و فرياد زد "زنده باد عراق."

قاضی دادگاه يک تنفس کوتاه اعلام کرد و پس از ۹۰ دقيقه دادگاه دوباره شروع شد و رمزی کلارک دفاعيات خود را آغاز کرد.

در آغاز محاکمات امروز صدام آخرين نفر از هشت متهم پرونده بود که وارد صحن دادگاه شد. وی نظير هفته گذشته که محاکمه پس از شش هفته تنفس شروع شده بود، با در دست داشتن يک نسخه از قران وارد دادگاه شد.

پيش از اين مقامات عراقی گفتند که از اجرای توطئه طرح حمله با بمب به دادگاه صدام حسين جلوگيری کردند. روز يکشنبه مقامات عراقی گفته بودند مهاجمين که از اعضای سپاه انقلاب سال ۱۹۲۰ بودند در نظر داشتند موشکی به ساختمان دادگاه پرتاب کنند.

توطئه ادعا شده، تازه ترين تهديد امنيتی بعد از ترور دو وکيل مدافع صدام حسين است که برگزاری اين محاکمات را مورد تهديد قرار داده است. در جريان محاکمه امروز ده تن از اولين گواهان قرار است که شهادت بدهند.

صدام حسين و ٧ نفر از اعضاء رژيم سابق وی به جرم شکنجه و کشتن بيش از ١٤٠ نفر که بدنبال سوء قصد سال ١٩٨٢ به جان او رخ داد و اکثر آنها از شهر عمدتاً شيعه دوجيل بودند، تحت محاکمه هستند.

XS
SM
MD
LG